Kadın Hastalıkları Ve Doğum

Kadın Hastalıkları Ve Doğum

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalıklar, kadın üreme gerekleri. Rahmin her iki tarafında alt karın bölgesinde bulunurlar. Kadınlar yumurta, östrojen ve progesteron hormonları üreten iki yumurtalığa sahiptir.

Bazen, yumurtalıkların olduğu kist denen sıvı dolu bir kese gelişir. Gelişmiş kadın yaşamları boyunca en az bir kist geliştirir. Gerekli durumda, kistler ağrısızdır ve hiçbir belirti göstermez. Ultrasonografi ve gerekli MR ile tanı çok kolay konulur.

Myoma Uteri

Myoma uteri, uterusun (rahim) en sık rastlanan selim (iyi huylu) tümörüdür. Üreme çağındaki koşullar% 20-25`inde görüntüler. 40 yaş üstündeki kadınlarda belirti vermeyen myomlar% 45-50 arasındaydı. Myomlar mevcuttur fizik muayenede saptanır; Eskiden, sanıldığından daha sıklıkta ve çok genç yaşlarda safra görüldüğünü ortaya koyuyor.

Dış Gebelik

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içi (endometrium) dışında vücutta herhangi bir yere tutunması ile oluşan gebeliktir. Dış gebelik 50’de 1 olasılıkla olur. Dış gebeliklerin tamamına yakını tüpte olur. Döllenme tüpün içinde olduktan sonra 1 hafta içinde bir taraftan bölünerek çoğalırken bir taraftan da rahim içine doğru ilerler. Oluşan embriyo rahim içine ilerlemeyip tüpe veya rahim içi dışında başka bir yere tutunursa dış gebelik olur. Ultrasonografi ve kanda BHCG hormon testi ile tanı konulur.

Rahim Sarkması Nedir?

Kalça kemikleri arasındaki pelvis organları; vajina, serviks, uterus, mesane, üretra, bağırsaklar ve rektumu içerir. Bu organlar bir grup kas ve başka dokular tarafından yerinde tutulur. Bu destek sistemi gerildiğinde veya yırtıldığında, pelvik organların normal yerlerinden kaymasına veya sarkmasına neden olur.

Rahim Sarkması Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Sarkmanın farklı dereceleri bulunur. Fazla bir sarkma olması sonucunda kadın, rahmini eliyle hissedebilir. Hatta ilerleyen durumlarda rahim tamamen vajina dışına çıkabilir. Genelde rahim sarkması durumundan sadece rahim değil, onun yanındaki kalın bağırsak ve idrar torbası da etkilenebilmektedir.

Sistosel Nasıl Teşhis Edilir?

Sistosel veya mesane sarkması pelvik bir muayene ile teşhis edilebilir. Ayakta ya da yatar pozisyonda muayene olabilirsiniz. Doktorunuz vajinanızda pelvik organ sarkmasına işaret eden bir doku çıkıntısı arar. Pelvik taban kaslarınızın gücü kontrol edilir.

Sistoselin derecesi önemlidir ve tedavi sürecini değiştirebilir. Bu dereceye göre doktorunuz sizden mesane ve idrar testleri isteyebilir. Tedavi basit egzersizlerden cerrahi tedaviye kadar değişebilir ve hastanın semptom ve muayenelerine göre cerrahi şekline karar verilir.

Rektosel

Kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun, vajina içine fıtıklaşmasıdır. Rektum ve vajen arasındaki destek dokunun zayıflaması sonrası gelişir. Aslında kadınların büyük bir çoğunluğunda zamanla gelişmiş olan rektosel, ancak şikâyetlere sebep olduğu zaman fark edilir. Çok sayıda vajinal doğum yapmak, ileri yaş, rahim ameliyatı geçirmek, uzun yıllar boyunca var olan kabızlık başlıca nedenler arasında gelir.

Vajinit (Vajinal Enfeksiyonlar)

Vajinitler yani vajinanın enfeksiyonları, mantar, parazit veya bakteri enfeksiyonlarına bağlı olarak meydana gelirler. Bazı durumlarda bu etkenlerin ikisi veya tümü birden beraberce enfeksiyon yaratırlar. En sık yarattıkları belirtiler vajinal akıntı (kokusuz veya kötü kokulu) ve vajinal kaşıntıdır.

Vajinismus, vajina girişindeki kasların istemsizce kasılması sonucu cinsel birlikteliğin gerçekleşememesine verilen isimdir. Vajinismus, ilk geceden itibaren çiftler için büyük bir sorun olabilmekle beraber her cinsel birleşememe durumu da vajinismus olarak görülmemelidir.

Vajinismusta sorun, vajina girişini çevreleyen kasların tamamen istemsiz bir şekilde kasılması sonucunda penisin vajinaya girememesidir ve bu durum cinsel birliktelik arzulanıyor olsa dahi ortaya çıkabilir.

Servikal Erozyon (Rahim Ağzı Yarası)

Rahim ağzı yarası, akıntı şikâyeti dışında bir sorun yaratmayabilir ve çoğu durumda muayene esnasında tesadüfen saptanır. Bazı kadınlarda ise ilişki esnasında kanamaya neden olabilir. Rahim ağzı yarası görünüm olarak kanser veya kanser öncüsü lezyonlarla karışabileceğinden, saptandığında mutlaka papsmear alınarak durum değerlendirmesi yapılır.

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri, “serviks” denilen rahim ağzında gelişen bir kanser türüdür. Rahim ağzının yüzeyini oluşturan hücre tabakasının anormal hücrelere dönüşmesiyle “kanser öncülleri(CIN)” denilebilecek hücreler ortaya çıkar. Kanser öncülleri erken saptanıp tedavi edilmediklerinde rahim ağzı kanserine dönüşebilirler.

Bu değişimden sorumlu olan temel etken, HPV olarak bilinen “Human Papilloma Virüsü ”dür. HPV, genital siğillere neden olan bir virüs olarak da bilinir. Bu virüs cinsel yolla bulaşmaktadır.

Genital Siğiller

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen genital siğiller, cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonun genital bölgedeki belirtisidir. “Kondiloma aküminata” olarak da adlandırılır.  HPV virüsünün (human papilloma virus - İnsan papilloma virüsü) 200’den fazla çeşidi bulunur ve bunlardan 40’ı genital siğillere neden olur. En çok siğillere yol açan tip HPV 6 ve HPV 11’dir. Ancak bu HPV tipleri kansere yol açmazlar.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet kanamalarının normal periyodunun dışına çıkması adet (regl) düzensizliği olarak bilinir. Normal bir adet döngüsünde, bir adet döneminin başlangıcı ile bir sonraki dönemin başlangıcı arasında 21-35 gün vardır. Kanama en fazla 8 gün sürer, aşırı ağrı ve kanamalar olmaz. Bütün bu tanımlamaların sapması, adet düzensizliğine işarettir. Normal şartlarda buluğ çağına girildiğinde ilk kanamayı takiben yaklaşık 2 yıl içinde adet kanamaları düzene girer. Menopoza yaklaşıncaya kadar da bu düzen devam eder. Buluğ çağında ya da menopoza yakın dönemlerde adet düzensizlikleri çok sık görülür.

Adet öncesi gerginlik sendromu (Premenstrüel sendrom, PMS) nedir?

Adet kanaması yaklaşırken kadınların %75'inde değişen hormon düzeylerine bağlı olarak bazı şikâyetler ortaya çıkar. Bu kadınların yarısında yakınmalar hafiftir ve kişinin günlük yaşantısını etkilemez. Diğer yarısında ise depresyon da dâhil olmak üzere çok daha ciddi şikâyetler ortaya çıkar. Premenstrüel şikâyetler fizyolojik ya da psikolojik olabilir ve kültürel farklılıklardan etkilenebilir. PMS hem fizyolojik hem de psikolojik olayların bileşkesidir.

Smear testi nedir?

Pap smear (Pap test) kadınların servikal kanser (rahim ağzı)  ya da prekanser (kanser öncüsü) taranmasında kullanılan bir testtir. Pap smear, prekanseröz ya da kanseröz lezyonları henüz tedavi edilebilecekleri aşamalarda yakalamayı sağlar. 

Smear testi nasıl yapılır?

Smear testi basit ve ağrısızdır. Test adet zamanı yapılmamalıdır. En iyi zaman adetten 10-20 gün sonrasıdır. Önce rahim ağzının (serviksin) görülebilmesi için, vajinaya bir spekulum (muayene aleti) yerleştirilir. Ardından küçük bir fırça rahim ağzına sürülerek hücre örnekleri toplanır ve cam üzerine yayılır. Patolog tarafından bu hücreler mikroskop altında incelenerek anormal gelişim olup olmadığına bakılır. 

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Üriner inkonitans’ın (idrar kaçırma) tıbbi açıklamasını yapacak olur isek; pelvik taban kaslarında kuvvet kaybı sebebiyle mesane boynunun özelliğini yitirmesi ve idrarın istemsiz olarak kaçması veya tutma yeteneğinin yitirilmesidir. Doğum sayısı fazla olan hanımlarda, zor doğum yapanlarda, kronik kabızlık gibi karın içi basıncının yüksek olduğu, sürekli ıkınma ihtiyacı olan hanımlarda idrar kaçırmanın “stress üriner inkontinans” denen en sık görülen tipi meydana gelmektedir. Öksürürken, gülerken idrar kaçıran hanımlar bu gruptadırlar.

HPV Aşısı

HPV aşısının onaylanan 2 tipi bulunmaktadır. Aşılar 0,  2 ve 6. ayda kas içerisine enjektör vasıtasıyla yapılmaktadır. Yani toplam 3 doz yapılmaktadır. İçerdiği HPV tiplerine bağlı olarak siğil oluşumunu ve kanser gelişimini önlemektedir. Aşının birincil amacı virüsü koruma altına almaktır. Profilaktik (koru amaçlı) olan aşı, 9-26 arasındaki çocuklar ve erişkinler için onay almıştır. Ancak daha önce HPV ile enfekte olmamış 24-45 yaş arasındaki kadınlarda da aşı uygulanabilmektedir.

Gebelik Öncesi Tahliller:

- Kan grubu 

- Pelvik ultrasonografi

- Tam idrar tahlili

- Tam kan sayımı 

- Rutin biyokimya (Açlık kan şekeri, üre, kreatinin, SGOT, SGPT),

- Kanama profili (Kanama ve pıhtılaşma zamanları, APTT, PTT, fibrinojen) 

 TORCH testleri (Toxoplasma, Kızamıkçık, Sitomegalovirüs, Herpes), gerekirse serum B12 ve folik asit düzeyleri olarak özetlenebilir.

Erken Gebelik Problemleri

Erken gebelik dönemi gebeliğin ilk 14 haftası olarak kabul edilmektedir. Bu dönemde kanama, bulantı –kusma problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Erken gebelik döneminde görülen kanamalar mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir. Rahim ağzı lezyonları, idrar yolu enfeksiyonları kanamaya neden olabilir. Bebek canlı ve rahim ağzı kapalı ise düşük tehdidinden bahsedilir. Bu dönemde yatak istirahati yapılmalı, cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Normal Doğum Nedir?

Doğum, kadın bedenindeki doğal bir süreç olmakla birlikte, her kadının doğumu benzersiz ve özel bir olaydır. Aynı annenin 2. ve 3. doğumları arasında bile fark olabilmektedir. Bazı doğumlar, bir iki saat içerisinde gerçekleşirken bazı doğumlar annenin fiziksel ve duygusal durumunu zorlayabilmektedir. Doğum gerçekleşinceye kadar doğumunuzun ne kadar süreceğini ve nasıl geçeceğini tam olarak bilemeseniz de normal doğumun süreçlerini bilerek kendinizi daha hazır hissedebilirsiniz. Normal doğumun 3 evresi vardır. İlk düzenli kasılmaların başlamasından, tam dilatasyona kadar geçen süre; birinci evre, tam dilatasyondan, bebeğin doğmasına kadar geçen süre 2. evre ve plasentanın ayrılması ile sonlanan süre 3. evre olarak adlandırılır.

Epidural Doğum Nedir?

Epidural doğumda doğum öncesinde anne adayının bel kısmından özel bir iğne ile girilerek omuriliğe takılan bir kateterden anestezik madde verilir. Bu uygulamanın amacı belden aşağısının uyuşturularak ağrının hissedilmesinin engellenmesidir. Diğer adları ağrısız doğum ve epidural analjezidir.

Ağrısız doğum normal doğum için kullanılan bir yöntemdir. Ancak bu yöntemle başlanan normal doğumun herhangi bir nedenle gerçekleşemediği durumlarda belden takılan epidural kateterden verilen ilaç dozu ve konsantrasyonu artırılarak sezaryen doğum da gerçekleştirilebilir.

Sezaryen Doğum

Sezaryen doğum ameliyatı, birtakım sebeplerden ötürü normal doğumun (vajinal doğum) gerçekleşemediği durumlarda, anne adayının karnının cerrahi bir operasyon ile kesilerek, bebeğin ana rahminden çıkarılma işlemine verilen addır.

Normal doğumun gerçekleşmesinin mümkün olmadığı ya da gerçekleştirildiği takdirde anne ile bebeğin hayati tehlikeye girme ihtimalinin olduğu durumlarda uygulanan bir ameliyattır.

Riskli Gebelik

Hamilelik doğal bir dönemdir. Kimi durumlarda hamilelik gerçekleşmeden önce anne adayının vücudunda hali hazırda mevcut olan hastalıklar ya da gebelikten dolayı daha sonra hamilelik dönemi kendini gösteren problemler farklı risklerin meydana çıkmasına yol açabilir. Bu durumdaki hamileliklere riskli gebelik ya da yüksek riskli gebelik ismi verilir. Riskli ve yüksek riskli gebelikler kimi şartlarda hamile anne adayının ve anne karnındaki bebeğin sağlığını tehdit etmenin yanında, hayatlarını dahi riske atabilir. Riskli ve yüksek riskli gebelikler, kesinlikle bir riskli gebelik uzmanı yani perinatolog ismi verilen uzmanlar tarafından takip edilmelidir.

Down Sendromu Nedir?

Gebeliğin 10-14. haftaları ve 16-18. haftalarında annenin kanı alınarak biyokimyasal tarama yapılmaktadır. 10-14. gebelik haftalarında serbest beta hCG ve PAPP-A, 16-18. gebelik haftalarında ise alfa feto protein, beta hCG ve estriol düzeyleri anne kanında ölçülmektedir. Bu testler “zekâ testi” değildir. Bildiğiniz gibi zekâ testleri kan değerlerine bakılarak değil yazılı ve sözlü olarak yapılan değerlendirmelerdir. “zekâ testi” tanımı yanlış olarak kullanılmaktadır.

Fetal DNA Testi Nasıl Yapılır?

NIPT testi, herhangi bir cerrahi müdahale olmadan sadece anneden alınan kan örneği üzerinde fetüste bulunabilecek genetik hastalıkların taranması işlemidir. Hamileliğin 10. Haftasından itibaren yapılabilir. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren, fetüse ait bazı hücreler anne adayının kan dolaşımına girerek gebelik süresince anne kanında bulunur. Test, tarama testi sınıfından çıkarılmamasına rağmen son derece duyarlıdır. Bunun anlamı bu testin henüz kesin bir tanısal test olarak kabul edilmemesidir. Bebeğin tüm genetik yapısını, kromozom kırıklarını veya mutasyonlarını göstermez.

Ayrıntılı Ultrasonografi

Ayrıntılı ultrason, 19. Ve 23. gebelik haftalarında uygulanmaktadır. Bebeğin organ gelişiminin tamamlandığı ve amnios sıvının çoğalması sebebiyle, daha ayrıntılı görüntülerin elde edilebildiği bir ultrason şeklidir. Ayrıntılı ultrasonda bebek ve bebeğin organları oldukça detaylı bir şekilde incelenir. Bu sayede bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi alınır. Ayrıntılı ultrasonda amaç; bebeğin anomalisi olup olmadığını tespit etmektir. Ultrasonda tespit edilen anomaliler ya da kromozomal kusurlar, ayrıntılı ultrasonda görülebilir. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda anne adayı hemen bir üst merkeze sevk edilir.

Menopoz Nedir?

Menopoz, kadınlarda hormon dengesinin değişmesiyle birlikte doğurganlığın sona erdiği dönemdir. Bir kadının menopoza girdiğinden söz etmek için son adet tarihinden itibaren bir yıl geçmiş olması gerekmektedir.

Menopoz döneminde, kadınlık hormonları olan östrojen ve progestin salınımı azalır. Yumurtalıkların fonksiyonu yavaşlar ve yumurtlama fonksiyonu daha önce olduğu gibi düzenli olmaz. Adet kanamaları düzensizleşir ve zamanla tamamen biter. Ama kadınlar menopoz döneminde sekse karşı ilgilerini kaybetmezler. Aksine gebelik riskinin olmamasından dolayı çoğu kadın bu konuda kendini daha iyi hisseder. Ortalama menopoz yaşı 48-50’dir. Ancak bu ortalama toplumdan topluma değişiklik göstermektedir.

Meme Ultrasonu

Meme dokusunun yoğun olduğu durumlarda ve genç hastalarda mamografiye ek olarak meme ultrasonu çekilir. Meme ultrasonu, gönderilen ses dalgalarının yansıması ile elde edilen görüntü yöntemidir. Özellikle genç kadınlarda en sık kullanılan görüntüleme yöntemidir. Kullanılan meme ultrason cihazının meme için özel uçlarının olması gerekir, diğer organlarda kullanılan uçlar ile meme dokusu görüntülenemez.

Mamografi

Düşük doz X-ışını kullanarak görüntü elde edilen mamografi, memenin görüntülemesi için kullanılan en temel yöntem. Tüm görüntüleme ve tanı yöntemleri içinde meme kanserini en erken saptayabilen yöntem mamografi. Bir nevi memenin görüntüsünü alabilen röntgen cihazı olarak açıklanabilir.

Kemik Dansitometrisi Nedir?

Bir kemik dansitometri tarama ve kemik mineral yoğunluğunu ölçmek için kemik yoğunluğu kaybını değerlendirmek amacıyla yürütülen bir testtir.  Bu test, kemiklerde kalsiyum kaybı sonucu gelişen kemik durum osteoporoz tanısı için kullanılır. Kemik dansitometride dual-enerji X-ray absorbsiyometri veya kemik yoğunluğu taraması bilinmektedir. Bu işlem sırasında çok az miktarda radyasyon kullanılır.

İnfertilite

Kısırlık (infertilite), çiftlerin düzenli ilişkiye girmelerine rağmen 1 yıl içinde gebelik gerçekleşmemesi olarak tanımlanır. Bu süre yaşı daha genç olan çiftlerde daha uzun olabilir. Kadınlarda yaş 35’in üzerinde ise ve muayene geçmişinde kısırlıkla ilgili bulgular varsa araştırmaya vakit kaybetmeden başlanmalıdır.

Her 100 çiftten 15-20’sinde görülen kısırlık (infertilite) yaş ilerledikçe daha sık görülür. İnfertilite, üreme sistemi ile ilgili bir sağlık sorunudur. Tek bir sebebe bağlı olabildiği gibi; birkaç faktörün kombinasyonu ile de gerçekleşebilir.

Yumurta Takibi (Folikül Ölçümü) Nedir?

Folikülo-metri kelimesi folikül-ölçümü anlamına gelir. Folikül, kadın yumurtalıklarında (over) yumurta hücresini barındıran küçük keseciklerden ibarettir. Kadında yumurtalıklarda çok miktarda folikül yer alır. Bu foliküllerden düzenli olarak her ay bir tanesi gelişimini tamamlayarak çatlar ve içerisinden yumurta hücresi (oosit) atılır. Atılan bu yumurta hücresi, tüp içerisine ilerler ve sperm ile birleşmesi halinde de döllenme ortaya çıkar.

Histerosalpingografi ( HSG )

Kısırlık nedeniyle başvuran hastalarda kadın faktörünü anlamak için kullandığımız en önemli tetkiklerden birisi rahim filmidir. Rahim filmi adından anlaşılacağı üzere rahimle ilgili patolojileri bize gösteren tetkiktir. Rahimin şeklini tüpleri ve tüplerin rahimle olan bağlantısını net bir şekilde gördüğümüz filmdir. Rahim filmi genelde adet bitimi rahim duvarı inceyken yapılması gereken bir tetkiktir. Radyokonstrat bir madde verilerek vajinal yoldan rahimi ve tüplerin görülmesi amaçlanır.

Aşılama Nedir?

Aşılama yöntemi son derece basit bir yöntem olup uzun süre gebe kalamayan kadınlara uygulanmaktadır. Aşılama, erkeğin sperm hücrelerinin alınarak kadının rahminin içine bırakılmasıdır. Aşılama işlemi esnasında, erkekten alınan spermler gelişmiş enjektör iğneler yardımı ile rahim içine bırakılır. Bu işlem sonucunda yüksek ihtimalle döllenme sağlanır. Aşılama yöntemi çiftlerin çocuk sahibi olma şanslarını %20 oranda arttıran bir faktördür.

Tüp Bebek Yöntemi 

Tüp bebek (IVF) yöntemi, çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan ve uzun süredir kullanılan bir yardımcı üreme tekniğidir. Günümüzde en çok tercih edilen kısırlık tedavilerinin başında “tüp bebek” geliyor.

Nedeni açıklanamayan kısırlık, enfeksiyon, tüplerde tıkanma, erkeğin sperm kalite düşüklüğü, kilo veya ileri yaştan kaynaklanabilen durumlarda tüp bebek yöntemi ile çiftler bebek sahibi olabiliyor.

Tüp bebek tedavisi, kadın üreme hücreleri olan yumurtaların ve erkek üreme hücreleri olan spermlerin toplanarak vücut dışında, laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenmenin elde edilmesini sağlayan tedavi sürecini kapsamaktadır.

Genital Estetik

Genital bölgelerin yapısal bozukluklarında, cinsel faaliyet bozukluklarında, doğuma bağlı vajen genişlemesi ve sarkmalarında, idrar kaçırma sorunlarında, genital bölge koyulaşmalarında, genital bölgede buruşma ve cilt sarkması sorunu olan hastalarda uygulanmaktadır. Genital estetik operasyonlarında kullanılacak yönteme hastanın şikâyeti ve doktor muayenesinin sonucuna göre karar verilir. Vajinanın daraltılması, iç dudak estetiği, doğuma bağlı kötü izlerin ve klitoris üzeri katlanmaların düzeltilmesi için cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Vajen daraltma ve sıkıştırma, vajinal gençleştirme, büyük dudak sıkıştırma, küçük dudak sıkıştırma, genital cilt rengi açma, idrar kaçırma problemlerinin düzeltilmesi ve genital siğil tedavisi için lazer teknolojisi tercih edilir.

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama)

Rahim ile yumurtalık arasında bulunan, içerisinde erkekten gelen sperm ile kadından gelen yumurtanın bir araya geldiği bölge fallop tüpleri olarak adlandırılır. Gebelik burada başlar ve ilerleyerek rahim dokusu içerisine gelir. Sonra da rahime yerleşir. Tüplerin geçirgenliğinin bilinçli olarak engellenmesi suretiyle uygulanan tüp ligasyonu yani tüplerin bağlanması operasyonu yüksek oranda kalıcı koruma sağlar. Bu yöntem ile sperm ve yumurta bir araya gelemez. Ve gebelik oluşamaz.

Tüp ligasyonu ya da tüplerin bağlanması kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir. Tüplerin tekrar açılması söz konusu olmayabilir. İleride çocuk isteği olabilecek çiftler bunu da göz önünde bulundurmalıdır.

Histerektomi (Rahim Alınması) Nedir?

Histerektomi, uterusun (rahmin) çıkarılması ameliyatıdır. Kadınlarda en çok uygulanan cerrahi işlemlerden biridir.

Histerektomi için en önde gelen neden uterusun (rahimin) miyomlarıdır. Endikasyonlar hastanın yaşı ile ilgili olarak değişir. Uterus (rahim) miyomları kadınlarda en sık karşılaşılan tümörlerdir ve bu yüzden histerektomilerin çok geniş bir bölümünden sorumludurlar. Miyomlar için histerektomi uygulanması kararı genellikle anormal kanama, pelvik ağrı veya bası gibi şikâyetlerin tedavi gerekliliğine dayanmaktadır.

Rahim İçi Araç ( RIA, SPİRAL)

RIA dünyada ilk kez 1909 ‘da Richter tarafından uygulanmıştır. Günümüzde gebeliğin önlenmesi amaçlı en yaygın olarak kullanılan yöntem RIA takılmasıdır. Rahim içi araçlar halk arasında spiral olarak adlandırılırlar. Spiral koruyuculuğu uzun süren, geri dönüşlü bir doğum kontrol yöntemidir. Spiraller rahim içine yerleşecek boyutlarda çoğunlukla bakır içeren plastik medikal araçlardır. Bakır içeren spiraller sadece aile planlaması amaçlı spirallerdir. Bunun yanında hormon içeren spiraller de vardır. Bu spiraller asıl olarak rahim kanamalarını azaltmak amacıyla kullanılır ancak beraberinde aile planlaması etkisi de vardır.

Doğum Kontrolü

Doğum kontrolü, geçici veya kalıcı olarak hamileliği engellemek ya da hamile kalma olasılığını azaltmak amacıyla çeşitli yöntemlerin, araç-gereçlerin ya da ilaçların kullanılmasıdır. Bu yöntemlerden aile planlaması amacıyla hem kadın hem de erkek faydalanabilir.

Laparoskopi Nedir, Neden Yapılır?

Laparoskopi, karın içerisinde gelişen çeşitli durumların teşhis ya da tedavisi için kullanılan yarı cerrahi bir yöntemdir. Karın ön duvarından yapılan küçük bir delikten özel cihazla karın içine girilmesi ve buradaki organların görüntülenmesi yoluyla yapılır. Karın ağrısı veya kısırlık gibi belirli sorunlara neyin neden olduğunu görmek için araştırma amacıyla yapılabilir ve buna tanısal laparoskopi denir. Laparoskopik cerrahi ise; hasar görmüş veya hastalıklı bir organın çıkarılması veya daha ileri testler için bir doku numunesi (biyopsi) alınması gibi cerrahi uygulamaları gerçekleştirmek için kullanılır.

Histeroskopi nedir?

Histeroskopi; soğuk ışık kaynağı olan özel bir optik aletle rahim iç tabakasının gözlenmesi ve küçük el aletleri kullanılarak rahim içi girişimlerin yapılması işlemidir.

Genel anestezi ya da bölgesel (epidural/peridural) anestezi altında rahim ağzı genişletildikten sonra rahim içi sıvı ile doldurulur ve ince teleskop benzeri optik cihaz (histeroskop) rahim içine ilerletilir. Histeroskop ile rahim iç tabakasının görüntüsü ekrana iletilir. Bu sayede doktor döl yatağını (uterin kaviteyi) gözlemler. Histeroskopi tanı amaçlı kullanıldığı gibi tedavi amaçlıda uygulanabilmektedir.

Polip Nedir?

Vücudun pek çok farklı dokusunda görülebilen tümör benzeri yapılara polip adı verilir. Polipler, vücutta mukoza ile kaplı olan rahim, rahim ağzı, bağırsak, burun ve daha birçok yerde oluşabilir ve zamanla büyüyerek bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Polipler, oluştuğu dokunun herhangi bir tabakasında köklenmiş ve dışarıya doğru tümör şeklinde itilmiştir. Polipler dokuya kimi zaman bir sap ile kimi zaman ise geniş bir taban ile tutunur.

Poliplerin çoğu, küçüktür ve en yaygın olarak bağırsakta görülmekle birlikte vücudun diğer bölgelerinde de görülür.

Amniyosentez Nedir, Nasıl Yapılır?

Amniyosentez ultrasonografi eşliğinde steril (mikropsuz) şartlarda ince iğne ile karından girilip rahim duvarından geçilerek bebeğin içinde sıvıdan bir miktar örnek yöntem yöntemidir. Bebeğe ait kromozomal problemlerin veya bulaşan enfeksiyon olup olmadığını görmek için. Gebeliğin 16-22. haftaları arasında genellikle kromozom anormalliği riski olan fetüslerin tanısı için gereklidir. 9-15 cm arasında iğneler ile fetüsün içinde bulunan sıvı dolu amniyon boşluğundan en fazla 15-20 ml sıvı kullanılır kromozom incelemesi için bu sıvı genetik laboratuvarına gönderilir.

 

Paylaş:
Sizi (Aynı Gün) Arayalım