Hematolojik Hastalıklar(Kan Hastalıkları)

Lenf Kanseri (Lenfoma)

 

Hematoloji kelimesinin kökeni yunanca olup ‘kan bilimi’ anlamına gelmektedir. Hematoloji; normal ve hastalık durumlarında kan ve kemik iliğinin yapısı ve işlevleri ile ilgilenen bilim dalıdır. Kan, doku ve organlara yaşamsal öneme sahip gereken her türlü maddeyi ulaştırır. Bu taşıyıcılık görevinin yanında vücudumuzu mikroplara ve diğer çevresel zararlara karşı koruma gibi çok önemli işlevleri vardır.

 

1) Kırmızı Kan Hücreleri ile İlişkili Belirti ve Hastalıklar:

Halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk ve çabuk yorulma, sarılık, solukluk, toprak ve kağıt gibi besin olmayan maddelerin tüketilmesi (PİCA), çarpıntı, katılma nöbeti, dalak büyümesi, karaciğer büyümesi, ağızda ve dilde kızarıklık ve yara, tırnaklarda bozukluklar, okul başarısızlığı, unutkanlık, sinirlilik, boy kısalığı, büyüme ve gelişme geriliği, anemi (kansızlık), demir eksikliği, B12 vitamin eksikliği, folik asit eksikliği, çinko eksikliği, hemolitik anemi, talasemi (akdeniz anemisi), orak hücre hastalığı, G6PD eksikliği, herediter sferositoz, fankoni aplastik anemisi, aplastik anemi (ilik kuruması), polisitemi (kan fazlalığı) vb.

 

2) Beyaz Kan Hücreleri ve Bağışıklık ile İlgili Belirti ve Hastalıklar:

Sık hastalanma, sık ateşlenme ve bağışıklık yetersizliği, tekrarlayan enfeksiyonlar, ağızda pamukçuk, tekrarlayan kulak iltihabı-zatürre-ishal, kilo alamama ve kilo kaybı, ciltte iltihaplanma ve siğiller, lökositoz (beyaz küre fazlalığı), lökopeni (beyaz küre azlığı), nötropeni, konjenital nötropeni, siklik nötropeni, lökosit adezyon eksikliği, kronik granulomatöz hastalık vb.

 

3) Kanama ile İlgili Hastalıklar:

Burun kanaması, göbek bağından kanama, vücutta morluklar, uzun süreli adet kanaması, ameliyat öncesi kanama tahlillerinde bozukluk, ameliyat ve sünnet sonrası uzun süreli kanama, mide ve barsak kanaması, idrar yollarından kanama, eklem içine kanama, trombositopeni (trombosit eksikliği), immün trombositopenik purpura (İTP), trombositlerin fonksiyon bozuklukları (Bernard Solier ve Glanzman Trombastenisi), Hemofililer (konjenital faktör eksikliği), von Willebrand hastalığı, Glanzman hastalığı, hemolitik üremik sendrom, vb.

 

4) Pıhtılaşma ile İlgili Hastalıklar:

Vücudun herhangi bir yerindeki damar tıkanıklığı (tromboz), inme (felç), akciğer damarlarında tıkanma (pulmoner tromboemboli), karaciğer damarlarında tıkanma (Budd-Chiari sendromu), böbrek damarlarında tıkanma (renal ven trombozu) ve diğer trombozlar, tromboflebit, pıhtılaşmaya meyil yapan kalıtsal durumlar, protein C eksikliği, trombosit fazlalığı, vb .

 

5) Kanı Üreten İlik Hücrelerinin ve Lenf Bezi Hücrelerinin Hastalıkları:

Lenf bezelerinde büyüme, kemik ağrısı, eklem ağrısı ve şişliği, karaciğer ve dalak büyümesi, uzun süreli ateşlenme, kilo kaybı, karında şişlik, enfeksiyöz mononükleoz (EBV enfeksiyonu/ öpücük hastalığı), damar genişlemesi (hemanjiom), kan kanseri (Akut Lenfoblastik Lösemi, Akut Miyeloid Lösemi, Kronik Miyeloid Lösemi), lenf kanseri (lenfoma), Hodgkin hastalığı vb.

Paylaş:
Sizi (Aynı Gün) Arayalım