Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon

Nörolojik Hastalıklar

İnme, beyin hasarı ve omurilik yaralanmaları

Spastik çocuklar(Serebral Palsi)

Yüz felci ve sinir yaralanmaları

Kas hastalıkları, MS

Parkinson

Kas-İskelet Sistemi Hastalıkları

Osteoartrit (Kireçlenme)

Osteoporoz (Kemik erimesi)

İnflamatuvar eklem hastalıkları (Romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi)

Yumuşak doku romatizmaları (Fibromiyalji, miyofasial ağrı sendromu)

Boyun, sırt, bel ağrıları ve fıtıkları

Ortopedik Rehabilitasyon

Kırık / çıkık sonrası eklem sertlikleri ve dolaşım bozuklukları

Menisküs, bağ yaralanmaları ve diğer spor yaralanmaları

Skolyoz ve omurga eğrilikleri

Düztabanlık ve ayak problemleri

Ortopedik operasyonlar (protez gibi) öncesi ve sonrasında rehabilitasyon

Diğer Tedaviler     

Lenfödem masajı ve bandajlama

Romatizmal ağrı tedavisi

Enjeksiyonlar(Lokal Enjeksiyon Uygulamaları, Kuru İğne Tedavisi, PRP, Nöralterapi, Proloterapi)

Manuel terapi

Terapötik (TIBBİ) Masaj

Ozon tedavisi

Mezoterapi

Kupa tedavisi(Hacemat)

Ağrı tedavilerinde bantlama tekniği (kinezyo bant)

Tedavi Olanakları

Yüzeysel Isı (infraruj, sıcak paket, parafin, girdap banyosu): Uygulama bölgesinde dolaşımı artırmak fiziksel ve psikolojik gevşeme ile rahatlama sağlamaktır.

Soğuk Tatbiki:

Soğuk tedavisi ağrının azalmasında iki yönden etkilidir:

Birinci etki, sorunlu bölgedeki ödem, şişlik ve kas spazmını azaltması; ikinci etki ise uçlardaki sinirlerin ileti özelliklerini değiştirmesidir.

Derin Isı (ultrason, kısa dalga diatermi, radar):

Bireyin vücudunun bir bölümüne ya da tüm vücuda sıcaklık veren veya sıcaklık yayan belirli fiziksel uygulamalara “sıcaklık uygulaması” denir. 

Elektroterapi (tens, elekrostimülasyon, vakum-enterferans, diadinami, galvanık-faradik akım):

Ağrıyı ve kas güçsüzlüğünü ortadan kaldırmak, vücut fonksiyonlarını iyileştirmek amacıyla değişik frekanslarda elektrik akımlarının kullanılmasına elektroterapi denir. Merkezimizde bu amaçla kombine elektroterapi cihazları kullanılmaktadır.

Hidroterapi (kontrast banyo, kaplıca tedavisi, su altı masaj, elektrogalvanik banyo, girdap banyosu):

Hastalıkların veya fonksiyonel kayıpların tedavisinin, suyun fiziksel özelliğinden (yani suyun kaldırma kuvvetinden) faydalanılarak uygulanan çok kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarının arasında yer alan su içi tedavi programıdır. 

Mekanoterapi (mobilizasyon ve manipülasyon, traksiyon, pnömatik kompresyon, splint, breys, korse, bandaj, baston vs. destekleri):

Mekanotransdüksiyon, doku hücrelerinin mekanik yüklenmeleri algıladığı ve bu yüklenmelere cevap verdiği fizyolojik bir süreçtir. En basit örnek olarak kemik dokusunun aralıklı yüklenmeler ile güçlenmesi verilebilir.

Tedavi Edici Egzersiz Uygulamaları:

Pek çok hastalığın ve semptomlarının tedavisinde, hastalığa bağlı komplikasyonların önlenmesinde ve hastalık sürecinin bedene ilişkin kalıcı hasar bırakmasının engellenmesinde son derece etkilidir.

Manuel Terapi:

Herhangi bir cihaz ya da makineyi kullanmaksızın sadece elle uygulanan bir fizik tedavi şeklidir. Manuel terapide uygulayıcılar; kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak, bölgedeki eklemleri manipüle etmek ve kas dokusunda baskı yapmak için yalnızca ellerini kullanırlar.

ESWT

ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy), vücudun dışında oluşturulan yüksek frekanslı ve basınçlı ses dalgalarının, çelik başlı bir aplikatör vasıtasıyla hastalıklı bölgeye uygulanmasıdır.

CPM (Kalça, diz ameliyat sonrası egzersizlerinde)

CPM cihazı, diz ve kalça ameliyatı sonrasında hareket kısıtlığını önlemek amacıyla kullanılan egzersiz cihazıdır.

Bantlama Tekniği (Kinezyo Bant)

Kinezyotaping, eklem hareketlerini kısıtlamadan eklem ve kasları destekleyerek vücudun doğal iyileşmesini hızlandıran özel bir tür bantlama tekniğidir.

Uzay Terapi

Uzay terapi, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında son yıllarda geliştirilen ve serebral palsi, spina bifida, hidrosefali, west sendromu gibi pek çok nörolojik hastalıkta kullanılan tedavi metodudur.

Thera Trainer Denge Cihazı

Thera-Band Stability trainer, özellikle geriatrik ve sportif rehabilitasyon alanında ayak bileği, diz ve gövdenin denge ile ilgili reaksiyonlarını geliştirmek için kullanılır.

Thera Trainer Alt ve Üst Ekstremite Egzersiz Cihazı(Bisikleti):

Nörolojik, ortopedik, kardiyolojik ve izokinetik rehabilitasyonun birleştiği, hastanın motivasyonunu en üst seviyeye çıkarabilecek biofeedback kontrollü terapi cihazıdır.

Tilt Table:

Rehabilitasyon sürecinde, hastanın ayağa kaldırılması sırasında, ortostotik tansiyon nedeniyle tansiyonu düşen hastanın vertikalizasyonunda eğim derecesi ayarlanabilmek için kullanılmaktadır.

Robotik Yürüme Rehabilitasyon Sistemi (Woodway/Lokohelp Robotik Rehabilitasyon)

Robotik rehabilitasyon sistemleri, yürüme güçlüğü görülen her hastalıkta kullanılabilir. Sadece yürüyemeyen hastalar değil aynı zamanda yürüme bozukluğu olan hastalar da bu sistemden fayda görebilir.

Ozon Tedavisi

Enfeksiyonlarda ve enfeksiyonlara karşı korunmak veya bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen, cilt kırışıklıkları, erken yaşlanma; uyku düzensizliği, kronik yorgunluk, depresyon, cinsel istekte azalma, dikkat ve konsantrasyon azalması ve yoğun stres ve baskıya bağlı sıkıntılar yaşayan kişilere önerilir.

Ayrıca alerjik hastalıklar, romatizmal hastalıklar, kanser ve kemoterapi uygulamaları, karaciğer, kan dolaşımı ve cilt hastalıkları, yara, akne, sedef hastalığı gibi kozmetik sorunlar, yaşa bağlı görme bozuklukları, diyabet, tansiyon, ülser, Hepatit B ve C gibi pek çok durum için önerilir. Hiçbir yan etkisi olmadığı gibi, hiçbir ilaç ile etkileşim de yapmaz. Bu nedenle insan sağlığını koruma ve hastalıklarla mücadelede ozon tedavisini doğal bir destekleyici tedavi yöntemi olarak kabul edebiliriz.

Mezoterapi

Vitaminlerin, minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin tek başlarına ya da genellikle karışım halinde derinin orta tabakasına mikroenjeksiyon ile uygulanması tekniğidir. Enjekte edilecek maddeler kişiye ve kişinin isteklerine uygun olarak seçilir.

Kuru İğneleme

İntramuskuler stimülasyon (İMS) olarak da bilinen kuru iğne tedavisi, ilk olarak Kanada’da uygulanmaya başlayan ameliyatsız ve ilaçsız bir ağrı tedavisi yöntemi olup kronik kas ve iskelet sistemi hastalıklarına bağlı ağrıların tedavisinde uygulanır.

Akupunktur

Akupunktur vücutta bulunan belirli noktalara ince iğnelerin uygulanması ile yapılan bir tedavidir. Söz konusu olan birçok sağlık sorununda başarılı bir şekilde uygulansa da, özellikle ağrı tedavisinde son derece etkili bir tekniktir.

Eklem İçi Enjeksiyonlar(Eklem sıvısı, PRP):

Diz kireçlenmeleri başta tüm eklem problemleri, kas-iskelet sistemi hastalıklarında doğal, ameliyatsız bir tedavi olan PRP yöntemi dokuların tamirine olanak sağlamaktadır.

Kupa Tedavisi(Hacemat):

Kan dolaşımını arttırmak ve iyileşme sağlamak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan tedavi yöntemine “Kupa Terapisi “ denir.

 

Paylaş:
Sizi (Aynı Gün) Arayalım