Çocuk Alerji Hastalıkları

Çocuk Alerjisi

 

Çocuklarda alerjik hastalıklar sadece bir organ sisteminin rahatsızlığı değildir. Çocuklarda alerjik hastalıklar bir bütün içerisinde değerlendirilmeli, tedavi planlanması sadece günü kurtarıcı değil uzun vadeli olarak yapılmalıdır.

 

Alerjik Astım:

Astım küçük hava yollarının (bronşların) kızarık, şiş ve hassas olduğu bir hastalıktır. Tüm yaşları etkilemekle birlikte daha çok çocukluk döneminde yakınmalar başlar. Astımda hassas bronşlar ev tozu, hayvan tüyü, polenler, sigara, egzersiz ve soğuk havaya maruz kaldığında bronş içlerinde balgam (mukus ) üretiminde artış, bronş içinde kızarıklık ve şişlik ve bronş etrafını saran kaslarda kasılma ortaya çıkar. Tüm bunların sonucunda çocukta öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum görülür. Tedavide neden olan alerjenin ve durumların ortadan kaldırılması hedeflenir, bronşlardaki hassasiyeti azaltan ilaçlar uygulanır.

 

Alerjik Rinit (Alerjik nezle):

Alerjik rinit (ya da alerjik nezle) en sık polenlerle olmak üzere ev tozu, hayvan tüyü, rutubet gibi alerjenlerle hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, geniz kaşıntısı, gözlerde kaşıntı ve sulanma, gözaltlarında morarma yakınmalarının ortaya çıkmasıdır. Tedavide neden olan alerjenden korunma, mevcut alerjik yakınmaları ortadan kaldıran ilaçlar ve gerektiğinde alerji aşısı olarak adlandırılan alerjen immünoterapi uygulanır.

 

Egzama (Atopik dermatit):

Atopik dermatit, çocuklarda daha sık görülen, uzun süreli, deride kaşıntı, kuruluk, kızarıklık, yanma ve çatlaklara neden olur. Vücudun herhangi bir yerini etkileyebileceği gibi daha çok ellerde, diz arkası ve dirsek içlerinde, yüzde ve kafa derisinde görülür. Besin alerjenleri, deterjanlar, sabunlar, hava değişiklikleri bu lezyonların daha da belirginleşmesine neden olur. Tedavide özellikle 1 yaş altı bebeklerde egzamayı arttıran besin alerjeni ortaya çıkartılmalı ve bu besinden diyetle tam olarak kaçınılması sağlanmalı, deriye uygulanacak tedaviler ve nemlendiriciler ile bu lezyonlar ortadan kaldırılmalıdır.

 

Besin Alerjisi:

Besin alerjisi bağışıklık sisteminin normalde zararsız olan besin proteinlerini tehdit olarak algılaması ile ortaya çıkar. Bunun sonucunda başta ‘histamin’ olmak üzere çeşitli kimyasallar salgılanarak besin alımı sonrası alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar. Çocuklarda en sık alerjik reaksiyona yol açan besinler süt, yumurta, yer fıstığı, fındık, balık ve kabuklu deniz ürünleridir. Besin alımından sonra ağızda kaşıntı, kurdeşen (ürtiker), yüz, ağız, boğazda şişlik, yutma güçlüğü, hışıltı veya nefes darlığı, baş dönmesi, mide bulantısı veya kusma, karın ağrısı veya ishal, ani başlayan hapşırık, burun akıntısı, burun kaşıntısı görülebilir. Bazı bulgular ise besin alımından sonra günler içerisinde ortaya çıkabilir. Besin alımından sonra günler içinde deride kuruluk ve kızarıklıkla ortaya çıkan egzama lezyonları, mukuslu ve kanlı gaita yapma, konstipasyon, bebeklerde durdurulamayan aşırı ağlama ve büyüme gelişme geriliği besin alerjisinin diğer bulgularını oluşturur. Bu yakınmalara neden olan besinin bulunarak tam olarak o besinden kaçınılmasını sağlamak tedavinin temelini oluşturur.

 

İlaç alerjisi:

En sık beta laktam antibiyotiklere karşı ortaya çıkabileceği gibi ağrı kesici, ateş düşürücü (parasetamoli ibuprufen), ya da lokal anesteziklerin kullanımı sonrası vücutta kurdeşen (ürtiker) şeklinde döküntü, kaşıntı, dudak ve gözde şişlik, ani başlayan hapşırık, burun akıntısı, ses kısıklığı, nefes darlığı, ani başlayan halsizlik ve baş dönmesi, kusma, ishal görülebilir. Çocuk alerji hekimi tarafından değerlendirilerek alerjik reaksiyona neden olduğu düşünülen ilacın ortaya çıkarılması ve güvenle kullanılabilecek alternatif ilacın belirlenmesi gerekir.

 

Kurdeşen (Ürtiker):

Kurdeşen (ürtiker) ciltte soluk pembe renkli, deride kabarık, kaşıntılı plakların görülmesidir. Vücudun her yerinde çıkabilir. Bir vücut alanında geçerken diğerinde başlar. Çocuklarda en sık enfeksiyonlar sırasında görülürken, besin alerjenleri, arı sokması, katkı gıda maddeleri de bu döküntülere neden olabilir. Tedavide nedenin ortaya çıkarılması ve döküntülerin ilaçlarla ortadan kaldırılması önemlidir.

Paylaş:
Sizi (Aynı Gün) Arayalım