Beslenme Ve Diyet

Beslenme Ve Diyet

Zayıflama -Sağlıklı Beslenme

Obezite

• Diyabet (şeker hastalığı),

• Yüksek tansiyon (hipertansiyon),

• Yüksek kan kolesterolü,

• Kalp damar hastalıkları,

• İnme(felç),

• Bazı kanser türleri(mide, kolon gibi),

• Uyku apnesi,

• Solunum yetersizlikleri,

• Eklem hastalıkları vb. sağlık sorunları riskini arttırır.

Kilo probleminiz fizyolojik mi? Psikolojik mi?

Doktor kontrolünüz ve kan tahlilleriniz değerlendirilir.

Yeme davranışı ve aktivite durumunuz değerlendirilir.

Vücut analiziniz yapılarak hedef kilo kaybı belirlenir.

Kişiye özel bir beslenme programı yapılır.

Kişiye uygun aktivite desteği ve düzenli takiple sağlıklı beslenme davranışı kazanıp hedeflenen kiloya ulaşabilirsiniz.

Vücut ağırlığınızın %5-10’nun kaybı bile obeziteye bağlı sağlık sorunları riskini azaltır.

Kilo Alma

Egzersiz ve düzenli beslenme programıyla birlikte kişiye sağlıklı kilo aldırmak hedeflenir. Kilo alamamanın ardındaki olası fizyolojik ve psikolojik nedenler araştırılır ve sonuçlara göre kişiye özel beslenme ve diyet programları düzenlenir.

Kilo Koruma

En ideal kilo kendinizi iyi hissettiğiniz kilodur. Kilo koruma kilo vermekten daha zor ve daha önemlidir. Uygulanan kişiye özel beslenme programı sonrasında, kazandığınız olumlu beslenme davranışlarını sürdürmek kilo korumada en etkili yöntemdir. Kilo koruma döneminde de düzenli aralıklarla yapılan kontroller sürdürülebilirliği arttırır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme Takibi

Obezite cerrahisi kilo verme konusunda yardımcı bir uygulamadır. Cerrahi, bize mide kapasitesinin azalması nedeniyle iştah kontrolü ve sınırlı yeme davranışı kazandırabilir. Fakat cerrahi sonrası iyi yönetilemezse hasta eski kilolarına dönebilmektedir. Cerrahi öncesi değerlendirme ve sonrasındaki beslenme takibi davranışların kalıcı olarak değişmesini sağlamaktadır.

Metabolik Cerrahi Sonrası Beslenme Takibi

Metabolik cerrahi TİP 2 diyabet hastalarına uygulanan bir tedavi çeşididir. Şeker hastalığına eşlik eden bir obezite sorununuz da varsa metabolik cerrahi iyi bir çözüm olabilir. Metabolik cerrahi sonrası şekerin kontrolü ve obezitenin tedavisi için düzenli bir beslenme programı ile takip önemlidir. Ameliyat olunca maalesef iş bitmez. İyileşme süreci sonrası, tekrar eski sağlıksız beslenme alışkanlıklarına dönülmemelidir. Düzenli aralıklarla beslenme takibinizin yapılması ameliyattan maksimum fayda görmenizi sağlar.

Sporcu Beslenmesi(Yüzme, Basketbol, Tenis)

Sporcu beslenmesinde performans artışı için gerekli beslenme desteklerini sağlamak önemlidir. Performans sporcularında yetersiz beslenme sakatlanmalara sebep olabilmektedir. Kişiye özel planlanacak ve belli aralıklarla yapılacak beslenme takipleri maksimum fayda sağlar. Besinler yeterli alındığında ekstra desteklere ihtiyaç kalmaz.

Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme

Gebelik ve emziklilik çok özel dönemlerdir. Gebelikte bebeğin ve annenin yeterli beslenmesi oluşabilecek risklere karşı koruma sağlar. Sağlıklı bir gebelik sağlıklı bir gelecek demektir. Emziklilik dönemi de anne sütünün yeterli olması ve annenin kilo kazanımını önlemek için doğru şekilde yönetilmelidir.

Çocuk ve Adolesan Dönemde Beslenme

Çocukluk ve adolesan dönem büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu zamanlardır.  Vücudun erişkinliğe hazırlandığı bu dönemde, vücudun ihtiyaçları artmaktadır. Bu beslenme ihtiyaçlarının doğru şekilde karşılanması gelecek için doğru bir yatırımdır.

HASTALIKLARDA TIBBİ BESLENME TEDAVİLERİ

Karaciğer Hastalıkları-Karaciğer Yağlanması

Karaciğer vücudumuzun depo ve detoks organıdır. Karaciğer sağlığımızın korunması önemlidir. Bunun için kilo problemi veya yanlış beslenme alışkanlıklarında gerekli düzenlemeler yapılarak organın rahatlatılması sağlanır. Karaciğer yağlanması karaciğeri yoran, yıpratan bir sorundur. Bireye özel beslenme planı ile tedavi edilmelidir.

Diyabet- Gestasyonel Diyabet ve İnsülin Direncinde Beslenme

Diyabet, obezitenin sebep olduğu en önemli sağlık sorunlarındandır.

Çabuk kilo alıyor zor kilo veriyorsanız, sizde de insülin direnci olabilir!

İnsülin direnci, diyabete giden yolun başlangıç noktasıdır.

İnsülin direncinin belirtileri şunlardır:

*Açıklanamayan kilo artışı ve vermede zorlanma, karın-bel bölgesinde yağlanma,

*Tatlı krizleri,

*Unlu, şekerli, nişastalı besinlere düşkünlük,

Gestasyonel diyabet, gebelik süresince bozulmuş olan glikoz toleransıdır. Gebelik boyunca yüksek seyreden kan şekeri bebeğin bir takım sorunlar yaşamasına sebep olabilir.

Diyabetinizin olması yaşamınız boyunca sevdiğiniz yiyecekleri yiyemeyecek olmanız anlamına gelmez.

Diyabet, ülkemizde görülme sıklığı giderek artan, ciddi organ kayıplarına yol açan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen kronik bir hastalıktır.

Diyabet hastaları doğru beslenme, aktivite ve gerekirse ilaç tedavisi ile en sağlıklı hasta grubu olabilmektedir.

Gelin birlikte hayatınıza tat katalım! Doğru beslenme ve aktiviteyle birlikte bu sorunun üstesinden gelelim.

Mide- Bağırsak Hastalıklarında Beslenme

Mide ve bağırsak hastalıklarından korunmak için doğru beslenme alışkanlıkları benimsenmelidir. Özellikle bozulmuş bağırsak mikrobiyotası, diyabet, obezite, kanser, otoimmün hastalıklar(MS, parkinson, haşimato tiroid, otizm vb.), psikiyatrik hastalıklar(depresyon, şizofreni, OKB, bipolar bozukluk, dikkat eksikliği, hiperaktivite vb.) bağırsak sağlığı ile ilişkili bulunmuştur. Sağlıklı ve uzun yaşamın anahtarı sağlıklı bir bağırsak yapısıdır. Kişiye özel tavsiye ve tedavi yaklaşımları ile birçok hastalığın önüne geçmek mümkündür.

Kalp Damar Hastalıklarında Beslenme

Kalp damar hastalıkları, tüm dünyadaki ölümlerin birinci derecede nedenidir. Günümüzde dünya nüfusunun %25’i kalp damar hastalıklarından etkilenmektedir. Kalp damar hastalıklarının, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliği ile önlenebilen veya oluştuktan sonra tıbbi tedavi, beslenme tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileştirilebilen bir sağlık sorunu olduğu bilinmektedir.

Böbrek Hastalıkları ve Diyaliz Hastaları İçin Diyet Tedavisi

Diyet tedavisi her zaman kişiye özeldir. Öncelikle tıbbi değerlendirme ve teşhis, sonrasında kişiye özel diyet planlaması yapmak hayati öneme sahiptir. Özellikle, kronik böbrek yetmezliği(KBY) diyetinde hastanın diyalize girme sıklığı, diyaliz yöntemi, kan bulguları, kişinin ağırlığı, idrar çıkışı olup olmaması, cinsiyeti ve yaşı önem kazanmaktadır.

Kanser Hastalıklarında Beslenme

Öncelikle kanserden korunmak için beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Kanser ile karşılaştıktan sonra tedavi sırasında ve sonrasında yeterli ve dengeli beslenmek;

• Kendinizi daha iyi hissetmenize,

• Güçlü ve enerjik olmanıza,

• Kilonuzu ve vücudunuzda depo edilmiş besin öğelerini korumanıza,

• Tedaviye bağlı oluşan komplikasyonları tolere edebilmenize,

• Enfeksiyon riskinizin azalmasına,

• Hızlıca iyileşip kendinize gelmenize yardımcı olur.

Çeşitli araştırmalar kanser tedavisi sırasında iyi beslenen bireylerin, kansere yönelik uygulanan kemoterapi, radyoterapi, ameliyatlar ve biyolojik tedavi gibi tedavi yöntemlerine bağlı gelişen birtakım yan etkilere karşı daha dayanıklı olduğunu göstermiştir. Tedavi sırasında iyi beslenen bireyler, daha yüksek doz ilaçlara bile göğüs gerebilir.

Yeme Bozukluklarında (Anoreksiya, bulimia, tıkınırcasına yeme)

Yeme bozuklukları uzun dönem tedavi gerektiren kronik hastalıklardır.

Anoreksiya Nevroza (anoreksia nervosa):

Yaş ve boy uzunluğu için olağan sayılan bir vücut ağırlığına sahip olmayı kabul etmeme, şişmanlamaktan aşırı korkma, beden algılamasında bozukluk ve menstrüasyonların kesilmesiyle karakterize bir yeme bozukluğu olarak tanımlanmıştır.

Bulimiya Nevroza (blumia nervosa):

Tıkınırcasına yeme periyotları ve bunları takip eden arınma davranışları ile karakterize olan bir yeme bozukluğudur. Hasta önce aşırı yemek yer sonra kusar, laksatif ve diüretik ilaçlar alıp, lavman yaparak yediği yiyecekleri çıkarır. Aç kalırlar ya da aşırı egzersiz yaparlar.

Tıkınırcasına Yeme Sendromu (binge eating disorder):

Belli bir zaman diliminde birçok insanın yiyebileceğinden çok daha fazlasını yerler. Yemek esnasında kontrollerini kaybederler ve kendilerini durduramazlar. Normalden daha hızlı yerler ve yedikleri başkası tarafından görünür diye genellikle yalnız yemek isterler.

Gece Yeme Sendromu (night eating syndrome):

Bilinen yeme bozukluklarıdır.

Yeme bozuklukları mutlaka psikiyatrist, psikolog ve diyetisyen tarafından multidisipliner bir yaklaşımla ele alınmalıdır. 

Bu durumun görüldüğü kişilerde yedikten sonra suçluluk, sıkıntı, gerginlik, karamsarlık ve sinirlilik hali gibi duygusal durumlar görülebilir.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı

Sağlıklı beslenme, yaşamın her alanında doğru seçimlere bağlıdır.  Kurumsal beslenme danışmanlığı, çalışanların sağlıklı yaşamaları için önemli bir yatırımdır.

Şirketinizde kurumsal beslenme danışmanlığı hizmetlerimiz başladığında;

• Beslenme uzmanı takibinde öneriler ile sağlıklı çalışanların oranı artmaya başlar.

• Çalışanların hastalıklara bağlı işe gelmeme oranı düşer.

• Kurumsal beslenme danışmanlığı çalışanların verimliliğini yükseltir.

• Sağlıklı beslenme ve başarılı diyet eğitimleri sağlık harcamalarında düşüş ve buna bağlı sigorta payı ve poliçe satın alma da avantaj yaratır.

• Doğru menü planlama eğitimine bağlı mutfakta oluşan atıklar aza iner, satın alma giderleriniz azalır.

• Beslenme danışmanlığı ve özel diyet ile sağlıklı kilo kaybına bağlı işyeri kazaları azalabilir.

Beslenme Eğitimleri ve Obezite Cerrahisi Sonrası Deneyim Paylaşım Toplantıları

Sağlıklı beslenme ile ilgili farkındalık seminerlerimiz düzenli aralıklarla hastanemizde yapılmaktadır.

Özellikle obezite cerrahisi geçirmiş olan kişileri hastanemiz çatısı altında toplamak ve yapılacak aylık paylaşım toplantıları ile deneyimlerimizi paylaşmak temel hedefimiz.

Gebe okulumuzda, gebelik süresince yaşanacak değişimleri, doktor, diyetisyen, psikolog desteği ile dört haftalık eğitim programı ile anneyi doğum sürecine hazırlamayı hedeflemekteyiz.

Diyabet okulu, diyabet teşhisi konmuş olan hastaların bu dönemi en iyi şekilde yönetmelerini sağlamak için ücretsiz olan 4 haftalık bir eğitim modülüdür.

*Besin İntolerans Testleri ve Eliminasyon Diyetleri

Gıda intoleransı birçok rahatsızlığın sebebi olabilir. Başta kilo verememe, mide ve bağırsak, deri ve cilt rahatsızlıkları, migren şikâyetleri olmak üzere gıda intoleransı birçok rahatsızlığı tetikliyor ya da sebep oluyor olabilir. Gıda intoleransı kişiseldir ve herkeste farklılık gösterir. Sizde gıda intolerans testi yaptırarak kendi vücudunuzu daha iyi tanıyabilirsiniz.

 

Paylaş:
Sizi (Aynı Gün) Arayalım