Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Cerrahisi

 

Bölüm Hakkında

Çene kemiklerinin düzensizliklerini gidermek, çene ve dişlerin çalışma şeklini düzenlemek, ağız, dişler ve çene ile ilgili hastalıkların, yaralanmaların ve gelişimsel bozuklukların tanı ve tedavisi ile uğraşan bir cerrahi dalıdır. Damağa gömülü ve komplike dişlerin çekimleri, çenelerde oluşan kist ve tümör gibi oluşumların tedavileri, ağız bölgesi yumuşak doku hastalıklarının tedavisi, diş kökenli kemik içi lezyonların tedavisi, dental protez öncesi yumuşak ve sert dokuların düzeltilmesi, implant uygulamaları gibi bir çok alanda ağız, diş ve çene cerrahisi etkindir.

 

• Ortognatik Cerrahi

Ortognatik cerrahi, çenelere ilişkin şekil bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olan cerrahi bir yöntemdir. Çeneler birbirleriyle veya dişler çenelerle uyumlu olmadığında ihtiyaç duyulan bir tekniktir. Bu tedavide ortodontist ve cerrah birlikte çalışırlar. Dişler ortodontik olarak, çeneler ise cerrahi olarak planlanarak düzeltilir. Bu işlemler sadece yüz görünümünü geliştirmekle kalmayıp dişlerin birbiriyle uyumunu ve düzgün fonksiyon görmesini de sağlar. Bu şekilde hasta daha rahat konuşabilir ve çiğneyebilir. Başka ifadeyle hem estetik hem de fonksiyonel bir iyileşme sağlanır.

 

• Gömük Yirmi Yaş Dişleri

Yirmi yaş dişleri çoğu zaman çene içerisinde en geride yer almaları ve en son süren dişler olmaları nedeniyle gömük durumda kalabilmektedir. Yarı gömülü (bir kısmı çene kemiği içinde ) ve tam gömülü (tamamı çene kemiği içinde) olabilirler. Dişin bir bölümü diş eti ile kaplıyken sıklıkla enfeksiyon ve buna bağlı olarak yüzde şişme ve çene açıp kapama hareketlerinde sorunlar oluşabilir. Tekrarlanan enfeksiyonlar sonucu 20 yaş dişlerinin etrafındaki kemik erimeye başlar ve yerine iltihabi doku oluşur. Ayrıca çene kemiğindeki durumundan ve konumundan dolayı önündeki azı dişlere baskı uygulayıp onlara zarar verebilir ve ağız köşesinden öne doğru uyguladığı kuvvet ön dişlerde çarpıklığa sebep olabilir.

Yirmi yaş dişlerinin çekimleri genellikle cerrahi olarak yapılır. 

Paylaş:
Sizi (Aynı Gün) Arayalım