HER KADININ BİLMESİ GEREKEN HASTALIK: VAJİNİT !

HER KADININ BİLMESİ GEREKEN HASTALIK: VAJİNİT !

Özel Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Zeynep BAŞARAN, vajinit nedenleri ve vajinitten korunmak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

“Kaşıntı, kötü koku, akıntı ve bazı durumlarda ağrı ile kendini gösteren bir hastalık olan “Vajinit”, genel olarak vajinanın iltihabına verilen addır. Vajinada az miktarda berrak veya bulanık beyaz sıvı akışı normaldir. Bu sıvı, dokuyu ıslak ve sağlıklı tutar. Vajina, bakteri ve mantarlar gibi çeşitli organizmaları denge halinde barındırır, böylece normal işlevini sürdürebilir. Bazı faktörler ise vajinanın bu dengesini bozarak iltihabi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Vajinit, mikrobik, allerjik, hormonal dengesizlik ve yabancı cisim kaynaklı olmak üzere gruplara ayrılır. Kadınlarda en yaygın görülen vajinit, mikrobik nedenli olanlardır. Bu da kendi içinde bakteriyel, parazitik ve mantar kaynaklı olmak üzere gruplara ayrılır.


Tüm tedavilerde olduğu gibi vajinit tedavisinde de öncelikle hastalığa neden olan etkenin bilinmesi gerekir. Öngörülen tedavi, ağızdan alınan hap veya vajinaya uygulanan bir krem, tablet, ovül veya jel olabilir. Bazı durumlarda partnerin de tedavi edilmesi gerekebilir. Mantar enfeksiyonu, antimantar ilaç kullanımı ile tedavi edilir. Tedavi sırasında cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Tedavinin etkinliğinde, doktorunuzun önerilerine uymanız gerekir. Tedavi ile birlikte belirtiler kaybolsa da, enfeksiyon hala mevcut olabilir. Tedaviyi erken bırakmak belirtilerin geri dönmesi riskini doğurur. Tedavi tamamlandıktan sonra belirtiler tekrarlarsa doktorunuza danışmanızda fayda vardır zira farklı bir tedaviye gerek olabilir.

Vajinitin oluşmaması için alınabilecek basit önlemler vardır. Genel olarak genital bölgeyi kuru ve temiz tutmak, önden arkaya doğru temizlenmek, idrar hissi oluştuğunda uzun süre tutmamak, mens dönemlerinde cinsel ilişkiden sakınmak ve tampon kullanımını kısa sürelerle sınırlamak yerinde önlemlerdir. Ayrıca, partnerinizin bulaşıcı hastalık taşıma riski varsa, prezervatif kullanmak vajinit tipleri dahil olmak üzere tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmakta en değerli yöntemdir.
Mantar ve bakteriler nemli ortamı sevdiğinden, vajinal bölgede ürememeleri için genital bölgenin kuru tutulması önemlidir. Islak mayoyla oturulmamalı, pamuklu iç çamaşırı giymeli, giyinmeden evvel genital bölge iyice kurutulmalıdır. Alerjik vajinitten korunmak için kokulu tuvalet kağıdını, kokulu ve renkli sabunları ve deodorantları bu bölgeden uzak tutmak gerekir. Köpüklü banyo, hijyenik kadın spreyleri de alerji oluşturabilir. Vajinal duştan, yani vajina içerisinin su ile yıkanmasından kaçınılmalıdır.

 

Paylaş

Yorumlar