UYKUSUZLUK CİDDİ HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİYOR

UYKUSUZLUK CİDDİ HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİYOR

Özel Atakent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Lütfi ÖZEL, yeterince uyumamanın halsiz hissetmek bir yana çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

“ Uykusuzluk, fiziksel ve ruhsal sağlığı tehdit eden büyük bir sorun. Kalp damar hastalıklarıdan psikolojik rahatsızlığa kadar birçok problemin ardında bu sorun yatabiliyor. Aynı zamanda yorgunluk, isteksizlik ve sinirlilik haline de neden olabiliyor. Yapılan bir araştırmada uykusuz kalan kişilerin vücutlarında bulunan toksinlerin normal uyuyanlara göre daha yüksek olduğu, uykuyla temizlenmesi gereken bu maddelerin vücutta zehir etkisi yaparak hafıza, algı ve dikkat gibi sorunlara yol açtığı kanıtlanmıştır.Yapılan başka bir araştırmaya göre ise uykusuzluk vücuttaki 711 genin bozulmasına sebep oluyor. Günde normalinden 2 saat az uyumak bile bu bozulmaya neden olabiliyor.

Günde 7 saatten az uyumak açlığı bastıran leptin hormonunu azaltıp, iştahı artıran grelin hormonunun artmasına neden olarak uzun vadede obeziteye yol açıyor. Uykusuzluk nedeniyle diyabet ve glikoz tolerans bozukluğu riski de artıyor. Günde 5 saat veya daha az uyumak diyabet hastalığına yakalanma ihtimali 2.5 katına çıkarıyor. Yetersiz uyku tansiyonun yükselmesine, denge sorunlarının yaşanmasına ve trafik kazalarının artmasına da sebebiyet verebiliyor. Bunların yanında uykuyu düzenleyen sistemin bozulması, bağışıklık sisteminde bozulmaları beraberinde getiriyor.

Dikkat edilecek diğer bir husus uyku kalitesidir. Uyku kalitesi sadece uyku süresine bağıl değildir. Uykuya dalma suresi, uyku süresince uyanma sayısı, derin uyku süresi ve dinlendiriciligi de önemlidir. Üniversite öğrencilerinde yapılan bir çalışmada alkol alan, kafeinli içecek tüketen, uyku süresi az olan ve çok olan (9 saat/gün) öğrencilerin uyku kalitesinin daha kötü olduğu bulunmuştur.

Uykusuzluk çekenler depresyona girme riskini daha fazla taşıyor. Çocuklarda görülen uyku bozukluğu ise hiperaktivite gibi davranış bozukluklarına sebep oluyor. Uyku bozukluğunun tedavisinde yaşam tarzının değiştirilmesi ve düzene sokulması önemli. Kullanılacak ilaçlarla uykuyu düzene sokmak da mümkün. Eğer uyku sorunu yaşıyorsanız, biran önce uzman bir hekimden yardım isteyin. Rastgele uyku ilacı almaktan da muhakkak kaçının.”

Paylaş

Yorumlar