UYKU APNESİ SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

UYKU APNESİ SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

“Uyku Apnesi” yorgunluk, sinirlilik hali, yüksek tansiyon, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu ve kontrol edilemeyen şişmanlama gibi birçok sağlık sorununa yol açabiliyor.

Uyku apnesi, toplumda sık karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunun tanısı, belirtileri doğru şekilde analiz etmekle konulur. Uyku apnesinin en önemli belirtisi uykuda ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlamalar ve iç çekmelerdir. Bu sorunlar hemen herkeste görülebilmekle birlikte uyku apneli hastalarda daha sıktır. Bununla birlikte apneli durumlarda görülen ve 10 saniyeden başlayan solunum duraklamaları bir dakikadan fazla sürelere kadar devam edebilir. Böyle bir durumda boğulurcasına mücadele eden kişilerde uyku ve oksijen yetersizliğinin büyük sorunlara neden olması kaçınılmazdır

Uyku apnesinin ilaçla ya da cerrahi uygulamalarla gerçekleşen bir tedavisi yoktur. Bununla birlikte, rahatsızlığa neden olan anatomik bir bozukluk varsa önce bunun düzeltilmesi gerekir. Özellikle solunum yollarının burun, geniz,yutak ve dil kökü bölgelerinde tıkanıklığa yolaçarak horlamaya yol açan burun kemiği eğrilikleri, burun eti büyümeleri, yumuşak damak sarkıklığı ve uzamış küçük dil, çocuk yaş gurubunda aşırı büyümüş bademcik ve geniz eti cerrahi ve lazer uygulamaları ile tedavi edilerek uyku apnesi önemli oranda düzeltilebilmekte ve CİPAP (Continious Positive Airway Pressure)’ ın daha fonksiyonel kullanımı sağlanabilmektedir. CPAP (Continious Positive Airway Pressure) cihazı ile hedeflenen,  hastaya devamlı hava basıncı uygulamak ve uyku sırasında kapanan üst hava yollarını açık tutmaktır. Bu cihaz hastanın burnuna yerleştirilen, yumuşak silikon bir maske ve bunu cihaza birleştiren hortumdan oluşur. Tedavinin olumlu etkisi birkaç gün içinde görülür. Yorgunluk, uyuklama gibi belirtiler kaybolur; hastanın günlük aktivitesi ve canlılığı artar, horlamalar kesilir.

Uyku apnesi tedavi edilmediğinde kalp büyümesi, kalp krizi riskinde artış, tansiyon yükselmesi, aşırı yorgunluk, kontrol edilemeyen şişmanlama, uykuda terleme ve sık idrara çıkma, aşırı sinirlilik hali, depresyon ve en kötüsü uykuda ölüm gibi problemler yaşanabilir. Bu nedenle şüphelendiğiniz bir belirti fark ettiğinizde uzman bir hekime başvurmanızda fayda vardır.”

Paylaş

Yorumlar