PROSTAT İLTİHABI HASTANIN YAŞAM KALİTESİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

PROSTAT İLTİHABI HASTANIN YAŞAM KALİTESİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Özel Atakent Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Mais ALLAHVERDİYEV, ateş, titreme, idrarda yanma gibi belirtiler veren prostat iltihabı hakkında bilgi verdi.

Prostat, erkekte yardımcı üreme organı olarak görev yapan bir salgı bezidir. Prostat iltihabının birçok sebebi vardır. Bunların en başında enfeksiyonlar gelmektedir. Vücut da bu duruma iltihap oluşturarak yanıt verir. Bununla birlikte idrar yolunda oluşan iltihap prostat bezine bulaşırsa prostat iltihabı meydana gelir.

Prostat iltihabı ani gelişen ve oldukça şiddetli olan ‘Akut Prostatit’ ile sinsi seyreden ve daha az şiddetli olan ‘Kronik Prostatit’ olmak üzere iki çeşittir. Ateş, titreme, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi ve zorlanma, özellikle geceleri sık idrara gitme, akıntı, kasıklarda ve anal bölgeye doğru oluşan ağrı ve orgazm sonrası ağrı ile belirti verir.

Hastalığın tedavisinde öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastalığın iyileşmemesi veya tekrarlaması durumunda bu tedavinin süresi uzatılabilir. Tedaviye ek olarak hastalığın yarattığı komplikasyonları azaltarak hastayı rahatlatmak için yardımcı ilaç tedavileri de uygulanabilir.”

Paylaş

Yorumlar