LAZERLE TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ İLK UYGULAMADA ETKİSİNİ GÖSTERİYOR

LAZERLE TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ İLK UYGULAMADA ETKİSİNİ GÖSTERİYOR

 

Günümüzde tırnak mantarlarının tedavisinde kısa ve uzun atımlı neodymium-doped yttrium aluminum garnet (Nd:YAG) lazerler, diode lazer ve Q anahtarlı lazerlerin yanı sıra  titanium sapphire (Ti:Sapphire) lazer gibi farklı lazer türleride kullanılabiliyor. Kısa atımlı Nd:YAG lazerler tırnak mantarlarının tedavisinde  diğerlerine göre daha etkili olabiliyor.

Mantarların büyük çoğunluğu 50 dereceden yüksek ısılarda kayboluyor. Nd:YAG lazer tırnağın içine 3-5 mm derinliğe ulaşarak doku ısısını 60 dereceye kadar artırabiliyor. Bundan dolayı Nd:YAG lazer sistemlerinin yüksek ısısı sayesinde mantarları yok etme etkisi bulunuyor; tırnak mantarlarının tedavisinde çok etkili bir seçenek oluyor.

Tırnak mantarlarının tedavisinde lazer, 3-4 haftalık periyotlarda toplamda 4-6 seans uygulanıyor.  Her seans yaklaşık 10 dakika sürüyor. Uygulama tırnak üzerine yapılıyor. Isının etkisi ile ağrı hissedilene kadar işleme devam ediliyor. Genellikle hafif ve geçici olan bu ağrı rahatsız edici olmuyor.

İlk uygulamadan sonra hastaların %60-70’ inde özellikle tırnak yatağında düzelmeler gözleniyor. Ancak 3 ay sonra tama yakın iyileşme bekleniyor ve etki 6. aya kadar devam ediyor.

Kliniğimizde Dermatoloji Uzmanı Dr. R. İsmail ENGİN tarafından uygulanan DUETTO MT EVO (755 nm Alexandrite+ 1064 nm Nd:YAG) marka lazer sistemi ile tırnak mantarının lazerle tedavisinde başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Paylaş

Yorumlar