KURBAN BAYRAMINDA BESLENME VE LEZZETLİ KAVURMA TARİFLERİ

KURBAN BAYRAMINDA BESLENME VE LEZZETLİ KAVURMA TARİFLERİ

Özel Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Kamile ALTIN, Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenme yönünde önerilerde bulundu.

Bayramlar birlik ve beraberliğin yaşandığı en güzel zamanlardır. Sağlıklı bir bayram geçirmek için doğru besin seçimi, kurbanlık kesimlerinin doğru şekilde yapılması, gıda güvenliği, etlerin saklanması, hazırlanması ve pişirme yöntemlerinde bilinçli davranmak gerekir. Tüm aile bireylerinin bir araya geldiği, zevkle ve özenle hazırlanan sofralarda ağız tadıyla yemeklerin yendiği bayramlarımızda özellikle et ve tatlı tüketimimiz artmaktadır.

Kurban bayramında, kurban etlerinin kesildikten hemen sonra hatta sabah kahvaltısında tüketilmesi sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Kurbanı kesildikten hemen sonra yenmemeli, en az bir gece dinlendirilmelidir. Ölüm katılığı geçmeden tüketilen etler bir takım sindirim problemleri yaşamanıza neden olacaktır.

Etler doğru pişirilmezse hayvanlardan insanlara hastalık yapıcı mikroorganizmalar bulaşır. Etin besin değerini kaybetmemesi için, doğru pişirme yöntemleri kullanılmalıdır. En doğru pişirme şekli ise ızgara, haşlama, fırında veya sebzelerle birlikte tencerede pişirme şeklidir. Etlerin çok uzun süre yüksek ısıyla temas etmesi (kızartma, kavurma veya mangal-barbekü şeklinde pişirme ) kanserojen öğelerin oluşumuna neden olmaktadır. Et ile yapılan yemeklere ise ayrıca yağ eklenmemelidir.

Kurban bayramında özellikle kronik hastalığı olan ( diyabet, böbrek hastalığı, sindirim problemleri, yüksek tansiyon, kalp-damar rahatsızlığı ) ve beslenme tedavisi alan bireyler kurban bayramında öğünlerde tüketmeleri gereken besin miktarlarını aşmamalıdır.  Ayrıca fazla tüketimin kolon, mide, prostat kanseri riskini arttırdığı da bilinmektedir. Fakat kırmızı eti beslenme hayatımızdan tamamen çıkarmak da demir, b12 vitamini gibi eksikliklere sebep olmaktadır. Haftada 1-2 kez doğru pişirme yöntemleri ile hazırlanmış kırmızı et tüketilmesinde sakınca yoktur..

Sağlıklı bir bayram geçirmeniz için pratik önlemler;

  • Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın.
  • Az ve sık aralıklarla doğru besinleri seçerek beslenmeye özen gösterin.
  • Şerbetli tatlılar, drajeler, çikolatalar yerine sütlü tatlıları veya meyve tatlılarını (dondurma, elma, kabak, armut, ayva tatlısı ) tercih edin.
  • Tabağınızın ¼ ünü kırmızı et kalan kısmını ise sebze yemekleri ve salatadan oluşturun, bunun yanında tam buğday ekmeğinizi veya bulgur pilavınızı tüketmeyi unutmayın.
  • Yanlış seçilen ve fazla tüketilen her lokmanın sağlığınızı olumsuz etkileyeceğini unutmayın.
  • İkramlarla ve fazla yemeyle bozulan barsak hareketlerinizi düzene koymak adına ara öğünlerde meyve tüketimine önem verin, kivi, elma, armut, ayva gibi meyvelerinizi iyi yıkadıktan sonra kabuklu tüketmeye özen gösterin.
  • Öğün aralarında su tüketmeyi unutmayın.
  • Bayram ziyaretine gitmeden önce evinizde yemeğinizi veya ara öğününüzü mutlaka tüketin.
  • Yine de fazla yediğinizi düşünüyorsanız fiziksel aktivitenizi mutlaka arttırın.
  • Bayramı fırsat olarak görüp seyahate çıkanlar açık büfelerde abartmadan sağlıklı beslenerek tatilinizi keyifle geçirin.

Kurban eti nasıl saklanmalıdır?

Eti dinlendirmek için kapalı poşet yerine,  parçalar en az 1 saat soğumaya bırakılmalıdır. Bir tarafı soğuduktan sonra diğer tarafı da aynı sürede soğutularak kurban parçaları bir birine değmeyecek şekilde paketlenmeli. Paketleme işlemi poşet yerine yağlı kağıt ambalajlarla yapılmalıdır. Poşet içinde bekletilen et terleme yapar ve yeşerir, bu da etin çürümeye başladığı anlamına gelir. Etler uzun süre saklanmak istenildiğinde küçük parçalar halinde yağlı kağıda sarılarak, -2 derece ki buzdolabında bir kaç hafta saklanabilir. Etler soğuk depolarda –32 derecede dondurularak, -18 derecede uzun süre saklanabilir. Donmuş etler soğuk yerde yani buzdolabında çözdürülür. Çözdürülen etlerin tekrar dondurulması tehlikelidir.

Birlik, beraberlik ve huzur içinde nice bayramlar geçirmenizi dilerim.

EN GÜZEL KURBAN KAVURMA TARİFLERİ
KOYUN/KUZU KAVURMA TARİFİ
Malzemeler:

1 kg koyun but
100 gr kuyruk yağı veya 1 çay bardağı ayçiçeği yağı
Yeteri kadar tuz, karabiber, kekik

 

 Kavurma  Tarifi: 
Kuyruk yağını incecik doğrayarak, tencerede yağını salana kadar kavurun. İçerisine kuşbaşı doğranmış butu ilave edin. Kısık ateşte yaklaşık 1 saat kendi suyu ile pişirin.
Tencereyi kapalı bir şelkilde arada bir silkeleyerek etlerin yer değiştirmesini ve yağ ile temasını sağlayınız. Et pişince üzerine tuz, karabiber ve kekik ilave ediniz. Sıcak olarak servis yapınız.

DANA KAVURMA

Malzemeler:
1 kg yağsız
dana kuşbaşı
1 çay bardağı ayçiçek yağı

1 çay bardağı sıcak su

1-2 adet bütün soğan
Pulbiber, karabiber, tuz, kekik


Kavurma  Tarifi:
Kuşbaşı doğranmış  dana etini  tenceremize koyup orta ateşte kendi bırakacağı suyunda haşlamaya bırakıyoruz bıraktığı suyu çektikten sonra üzerine 1 çay bardağı sıcak su(daha yumuşak olması için) ilave edip haşlamaya devam ediyoruz. Haşlanan etimizi beklemeye alıp yağımızı tenceremize koyuyoruz. Ardından ısınan yağımıza sırasıyla bütün soğanları, pul biber, karabiber, kekik ve tuzumuzu  ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Ortalama 5 dk karıştırdığımız malzemelerimizin üzerine haşlanan etimizi de ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. Etlerimiz kızarıncaya kadar karıştırmaya devam ediyoruz etimiz kızardıktan sonra altını kapatıp servise hazırlıyoruz.

 

Paylaş

Yorumlar