Klinik (Medikal / Modifiye) Pilates Nedir?

Klinik (Medikal / Modifiye) Pilates Nedir?

Özel Atakent Hastanesi Fizyoterapisti Uzm. Fzt. Senem DUMANTEPE PEHLİVAN, Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerinde de tamamlayıcı olarak kullanılan “klinik pilates” eklem ağrılarından duruş bozukluklarına kadar birçok rahatsızlıkta hastaya fayda sağlıyor. Pilatesin özünde fizik tedavide uygulanan yöntemlere benziyor ve pilates egzersizleri; fizik tedavi sonrası ağrıyı azaltmaya, işlevleri iyileştirmeye ve kasları güçlendirmeye yardımcı oluyor diyerek “Klinik Pilates” hakkında bilgi verdi.

Pilates metodu, lumbopelvik bölge stabilitesinin sağlanmasının önemini vurgulayan zihin ve beden merkezleme tekniğidir. Klasik pilates egzersizleri, 60 yıl önce Joseph H. Pilates tarafından Matwork ve aletli olmak üzere geliştirilen 34 egzersizden oluşmaktadır. Çoğunlukla dans dünyasında kullanılmıştır. Günümüzde Klasik Pilates, Walking Pilates, Cardio Pilates vs … gibi birçok çeşidi olan pilates egzersizleri fit ve sağlıklı kişiler için dizayn edilmiştir. Bu egzersizler için eklem hareket açıklığının tam ve kas esnekliğinin iyi olması gerekir. Aksi halde ve bilinçsiz ellerde yapılan egzersizlerle yaralanma ve sakatlanma riskiniz artar. Çünkü eklemlere ve omurgada diske binen yük, ard arda ve fazla sayıda yapılan geleneksel pilates egzersizleriyle artar.

Bu nedenlerden dolayı geleneksel pilates egzersizleri klinik popülasyon için uygun görülmemiş ve modifiye edilmiş. Rehabilitasyon amaçlı, fizyoterapistler tarafından tekrar dizayn edilmiştir. Ortopedik rehabilitasyon, sporcu rehabilitasyonu, nörolojik rehabilitasyon başta olmak üzere Klinik (Medikal) Pilates ya da Modifiye Pilates olarak klinikte kullanılmaktadır.

Segmental spinal stabilizasyon araştırmaları ve lumbopelvic stabilizasyon teorisine dayanan Klinik Pilates eğitimi Fizyoterapist ve Doktor gibi anatomi, fizyoloji, kinezyoloji bilgisi tam olan ve klinik olarak hasta ve hastalığa hakim uzman kişilerce yaptırılmalıdır. Çünkü Klinik Pilates’te hareketler detaylı bir değerlendirmenin ardından; ağrı, fonksiyon ve patolojiye bağlı olarak klinik sonuçlara göre seçilir. Klasik Pilates’te amaç ard arda ve fazla sayıda hareket tekrarı iken, Klinik Pilates’te önemli olan kontrol edilebilen düzeyde hareket vermektir.

Klinik pilateste bir seans 60 dakika sürüyor ve programın etkili olabilmesi için en az dört hafta boyunca, haftada iki-üç gün devam edilmesi gerekiyor. Klinik pilates programı bir doktor ve fizyoterapist eşliğinde, hastanın sağlık sorununa özel olarak planlanıyor.

Hastanemizde “Medikal / Modifiye Pilates” kursları Uzman Fzt. Senem Dumantepe Pehlivan tarafından verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar