GENİZ ETİ PROBLEMİNİ BASİT BİR OPERASYON İLE SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE TEDAVİ ETMEK ÇOK KOLAY

GENİZ ETİ PROBLEMİNİ BASİT BİR OPERASYON İLE SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE TEDAVİ ETMEK ÇOK KOLAY

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. H. Hüseyin KATIRCI, genellikle burun tıkanıklığı ile belirti veren “Adenoid Vejetasyon (Geniz Eti)” sorunu ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

“ Burnun gerisinde geniz adı verilen bölgede yerleşmiş bağışıklık dokusu olan geniz eti, lenfoid hücrelerden meydana gelmiştir ve normal koşullarda vücudun savunma sisteminde rol oynar. Bununla birlikte sık sık enfeksiyon geçirilmesi durumunda, enfeksiyonun asıl kaynağı olabilmekte ve vücuda zarar verebilmektedirler. Geniz eti her insanda çeşitli boyutlarda bulunur ancak büyüdüğü veya iltihaplandığı zaman belirti verir. Özellikle bebeklik ve çocukluk çağlarında sorun oluşturmakla birlikte ilerleyen yaş ile büyük oranda sorun olmaktan çıkar.

Geniz eti, solunumun zorlaşmasına, hırıltılı solumaya, genizden konuşmaya, burun tıkanıklığı ve akıntısına, horlamaya ve uykuda nefes durması anlamına gelen uyku apnesine sebebiyet verir. Çok büyük olması durumunda, uyku dışında dahi burun tıkanıklığına ve ağızdan nefes almaya neden olabilir. Bu durum çoğu zaman üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmakla birlikte tedavi edilmediğinde geniz etinin daha fazla büyümesine, bu nedenle orta kulak iltihaplarına, kulakta uzun süreli kulağın ürettiği sıvı birikmesine ve neticesinde geçici veya kalıcı işitme kayıplarına, damakta ve diş yapısında bozukluklara yol açar. Bu nedenle yüz şeklinde değişikliğie yol açabilir.

Geniz etinin kesin tedavisi, kısa süreli cerrahi müdahale ile bulunduğu yerden çıkarılması ile mümkündür. Geniz eti büyüklüğü genelde bademcik büyüklüğü ile eşdeğerdir. Doktorunuz geniz eti cerrahisi esnasında, büyüklüğü ve sebebiyet verdiği enfeksiyon sıklığına göre bademcik ameliyatı yapılmasına da karar verebilir. Geniz eti cerrahisi ile birlikte sıklıkla kulaklara işitme azlığı tespit edilmişse havalandırma ( Ventilasyon) tüpü de takılır. Ameliyat sonrasında hastanede kalış süresi ortalama üç ya da dört saattir. Hastalar fazla ara vermeden günlük yaşantılarına geri dönebilirler. Her geniz eti, cerrahi müdahale gerektirmeyebilir. Az önce ifade edilen belirtilerden bir veya birkaçına sahipseniz, fazla vakit kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanına başvurmanızda fayda vardır.”

Paylaş

Yorumlar