Düzce'den Yalova'ya Doğumsal Anomali Ameliyatı İçin Geldi

Düzce'den Yalova'ya Doğumsal Anomali Ameliyatı İçin Geldi

Bel bölgesinde açıklık saptanan dünya tatlısı bebek M.E.M. Düzce'de bir sağlık kuruluşunda dünyaya geldi. Burada yapılan tetkikleri sonrasında ayrık omurilik sendromu ve miyelomeningosel teşhisi konulmuş. Ameliyatının çok riskli olduğu, bu ameliyatın ancak büyük şehirlerde, büyük hastanelerde yapılabileceği söylenmiş. 3 günlük bebek tedavisi için Özel Atakent Hastanesi' ne kabul edildi. Acil ameliyata alındı. Ameliyatı başarıyla gerçekleştirilen bebeğin sağlık durumu şu an iyi.

Hastanın ameliyatını gerçekleştiren Özel Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Fahri ERYILMAZ, durumu hakkında şöyle konuştu:

“Hastamız hastanemize şuuru açık, kol ve bacaklarını hareket ettirebilir vaziyette geldi. Yapılan muayenesinde bel bölgesinde kıllanma artışı ve kese şeklinde açıklığı mevcuttu. Yapılan incelemelerinde L3-L4 düzeyinde spinal kordta ayrık omurilik sendromu (diastometamiyeli) ve miyelomeningosel saptandı. Yapılan gerekli hazırlıkların ardından hasta ameliyata alındı. Yaklaşık 4 saat süren ameliyatta bel bölgesindeki doğumsal defekt tedavi edildi ve ciltteki açıklık kapatıldı. Hasta ameliyattan sonra yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edildi. Ameliyat sonrası yapılan muayenesinde şuuru açıktı, kol ve bacaklarını ameliyattan önceki gibi oynatabiliyordu. Şikayetleri düzelen hastanın genel sağlık durumu iyiye gidiyor.”

Bebeklerinin genel sağlık durumundan çok memnun olan Anne ve Babası ise duygularını şu şekilde ifade etti; “Düzce de hamileliği boyunca rutin kontrolleri yapılmış olmasına rağmen, anne karnında bebeğin gelişimindeki anomalilik ile ilgili bize bilgi verilmemişti. Doğum gerçekleştiğinde doğumhane kapısında beklerken bebeğimiz doktorun kucağında geldi ve doktor çocuğun sırtında 2-3 cm'lik bir yarık olduğunu ve hemen yoğun bakıma alınması gerektiğini söyledi. 3 gün yoğun bakım ünitesinde kaldı, bize de çok fazla bilgi vermediler. Sonuç olarak da tedavisinin burada yapılamayacağını daha teşkilatlı bir hastaneye gitmemiz gerektiğini söyleyerek bebeğimizi kucağımızda götürmemizi söylediler. Ben de bir baba olarak itiraz ettim ve hayır siz sevk edeceksiniz dedim. Önce bizi Kocaeli'nde bir hastaneye yönlendirmek istediler ama orası da bebeğimizi kabul etmedi ve en son Yalova Özel Atakent Hastanesine sevki gerçekleştirildi.

13 Mart Pazartesi akşam saat 22:30 civarı hasteneye geldik ve hemen doktorumuz Fahri Bey geldi ve bize güzelce bebeğimizin durumu ile ilgili genel bir bilgi verdi. Emar sonucundan sonra da dedikleri çıktı ve hemen ameliyata aldılar. Doktorlarımızdan Allah razı olsun hepsi bir ekip olarak çok güzel ilgilendiler ve çok memnunuz. Bebeğimizi gün içinde görebiliyoruz, anne sütünü verebiliyoruz. Tek duamız bir an önce sağlığına kavuşması ve kucağımıza sağlıklı bir şekilde alabilmemiz. Oğlumun göbek bağının düşmesini bekliyoruz, düştüğü anda Özel Atakent Hastanesinin bahçesine gömeceğiz. Bebeğimizi kabul ettikleri için özellikle doktorumuz Fahri bey'e ve Yönetim Kurulu Başkanınız İlyas Bey'e çok teşekkür ediyoruz.”

 

Bel bölgesinde açıklık saptanarak hastanemize gelen bu sevimli bebek M.E.M'nin ameliyat öncesi ne gibi hazırlık aşamasından geçtiği ile ilgili bilgiyi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanımız Melek DEMİROĞLU'na sorduk; “Yeni doğan yoğun bakımda miyelomeningosel tanılı 3 günlük bebek için beyin cerrahisi tarafından operasyonu planlandığı öğrenildi. Öncesinde beyin ve omurilikteki anomaliyi değerlendirmek için bebeğe anestezi altında beyin emar ve lomber emar çekildi. Yeni doğan anestezisine yönelik tüm hazırlıklar yapıldı ve bebek hızlı bir şekilde operasyona alındı. Yaklaşık 4 saat süren başarılı bir anestezi ve cerrahi uygulamasının ardından bebek tamamen uyandırılarak yakın takip ve tedavi amaçlı yeni doğan yoğun bakım ünitesine çıkarıldı.” dedi.

Yeni Doğan konusunda uzman olan doktorumuz Uzm. Dr. İlknur DEMİR ise; “Bebeğin kültürleri alındı ve almakta olduğu tedaviye devam edildi. Ameliyat öncesi göbek Ven Kateterizasyon takıldı ameliyata verildi. Ameliyat sonrası hasta sorunsuz bir şekilde şuuru açık, spontan solunum rahat olarak yeni doğan yoğun bakıma alındı. Antibiyotik tedavileri tekrar düzenlendi. Oksijen ihtiyacı giderek azaldı, beslenmesi kademeli olarak arttırıldı. Şuan kendiliğinden idrar ve gaita çıkımı mevcut. Uyarıyla bacaklarını çekebiliyor. Klinik takibine devam ediliyor” dedi.

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanımız Opr. Dr. Fahri ERYILMAZ hastalık hakkında bilgi verdi; Ayrık omurilik malformasyonu (AOM), omurga ve omuriliğin nadir görülen ancak iyi bilinen doğumsal anomalisidir. Gergin omurilik sendromunun nedenlerinden birisidir. Etyopatogenezi kesin olarak ispatlanamamakla birlikte tüm AOM tipleri, embriyonel hayatın gastrülasyon döneminde primitif nöroenterik kanalın kapanmasındaki hatalardan kaynaklanmaktadır. Her iki hemikordu ayıran septum %70 oranda lomber vertebrada, ikinci sıklıkta ise torakolomber bileşkede yerleşmektedir. Çok nadiren üst torakal veya servikal bölgede de septum olabilir. Kendine has cilt bulguları vardır ve sıklıkla çocukluk yaş grubunda tanısı konulur. Tip I, Tip II ve kompozit tip olmak üzere üç ayrı grupta incelenir. Tedavisi mümkün olduğunca erken yaşta cerrahi yolla düzeltilmesidir. Her iki hemikordun tek bir dural sak içinde birleştirilmesi ve omuriliğin serbestleştirilmesi temel cerrahi yöntemdir. Bu yöntem kendi içerisinde pek çok detay ve risk faktörü içerir. Bunlar cerrahi sonrası hastanın klinik tablosu üzerine etki eder ve morbiditeye neden olabilir. Tekniğin iyi bilinmesi güvenli bir cerrahi ve düşük morbidite sağlar.

 

Sonuç olarak; AOM nadir görülen, ancak tedavisi bilgi ve tecrübe gerektiren kompleks bir patolojidir. Erken yaşta tanı ve tedavi uygulanması ileriki yaşlarda muhtemel nörolojik ve ürolojik defisitleri önler. Cerrahisi klasik spinal cerrahilerden farklıdır.

 

Özel Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde çocuk çağında görülen beyin, omurga ve omuriliğin ameliyat gerektiren hastalıkları başarıyla tedavi edilebilmektedir. Hastanemizde verilen hizmetlerle hastaların artık bu ve benzeri yöntemler için büyük şehirlere gitmesine gerek kalmamıştır.

 

                Özel Atakent Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İlyas ŞAHİN konuyla ilgili duygularını şu şekilde ifade etti “ Böylesine komplike ve ekip işi olan müdahalelerin Yalova da hastanemizde yapılabiliyor olması gururunu yaşıyoruz. Çünkü daha 3 günlük bir yeni doğanın 4 saat genel anestezi alması, başarılı bir cerrahi müdahalenin yapılabilmesi ve bu hastanın yoğun bakımda takibinin yapılabilmesi tüm bu ekibin koordineli bir şekilde çalışmasına bağlıdır. Biz Yeni Özel Atakent Hastanesi'nde güçlenen akademik kadromuzla tüm branşlarda daha önceden Yalovamızda  yapılamayan ameliyatları yaparak bölge hastanesi konumuna geleceğiz ve Yalovamıza bu anlamda değer katmaya devam edeceğiz. Dolayısıyla hem heyecanlıyız hem de çok gururluyuz” dedi.

Paylaş

Yorumlar