DİZ ARTROPLASTİSİ DÜNYA ÇAPINDA UYGULANAN VE ÇOK İYİ SONUÇLAR VEREN BİR YÖNTEM

DİZ ARTROPLASTİSİ DÜNYA ÇAPINDA UYGULANAN VE ÇOK İYİ SONUÇLAR VEREN BİR YÖNTEM

Özel Atakent Hastanesi Ortpedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Gürler KALE, Artroplasti (Diz Protezi) cerrahisinin artrit rahatsızlığına bağlı olarak dizinde ağrı oluşan hastalarda bu ağırıyı gidermek ve hastanın yaşam kalitesini yükseltmek için uygulanabilecek en etkili yöntem olduğunu belirterek uygulama hakkında bilgi verdi.

“Dizinde oluşan artrit rahatsızlığına bağlı ağrısı olan hastalarda, bu ağrıyı gidermek ve hastanın yaşam kalitesini yükseltmek için uygulanan en etkili yöntem “Artroplasti (Diz Protezi)” uygulamasıdır. Artroplasti, hastalıklı ve fonksiyonlarını kaybetmiş bir eklemin cerrahi yolla yeniden şekillendirilmesi veya oluşturulmasıyla tekrar iş görebilir hale getirilmesidir. Bu yöntem, öncesinde tüm cerrahi dışı tedavi yöntemler denenmiş fakat sonuç alınamamış vakalarda güvenle uygulanabilmektedir.

Artriti olan hastaların başlıca şikayeti zamanla artan ağrıdır. Bununla birlikte dizde şişlik ve ısı artışı da görülür. Diz artriti ilerleyicidir ve şikâyetler bazı hastalarda zamanla büyür. Kendi kendine iyileşmesi mümkün değildir. Bu semptomların günlük yaşam aktivitelerini etkilemeye başlaması ile birlikte cerrahi müdahale düşünülmelidir.

Artroplasti (total diz protezi) ameliyatlarında başarı oranı %95’in üzerindedir. Cerrahi müdahale sonrasında hastalar bastonsuz olarak yürüyebilmekte, merdiven inip çıkabilmekte ve günlük sporlarını yapabilmektedir. İleri dönemde yaşanabilecek sorunlarda revizyon şansı vardır. Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi total diz protezinde de çeşitli riskler vardır. En sık görülenleri cerrahi bölgede enfeksiyon, sinir yaralanması, dizin aşırı sıkı yada gevşek olması ve diz önü ağrısıdır. Ancak major komplikasyon denen yaşamı tehdit eden riskler bundan çok daha azdır ve cerrahi sonrası görülen komplikasyonların çoğu tedavi edilebilir. Biz hastanemizde güncel teknikler ve bilimsel yöntemler kullanarak başarılı sonuçlar almaktayız. ”

Paylaş

Yorumlar