DERMATOLOJİ DE UYGULANAN BU TESTLER TANIYA YARDIMCI

DERMATOLOJİ DE UYGULANAN BU TESTLER TANIYA YARDIMCI

Dermatoloji Uzmanı Dr. R. İsmail ENGİN, deri hastalıklarının tanısında uygulanan alerji testleri hakkında bilgilendirdi.


1- Patch (yama) Testi Nedir? 
 

Yama testi; alerjik kontakt dermatit (temas egzaması) denilen egzamanın tanısında kullanılan bir deri testidir

Bu test paneli, alerjik kontak dermatiti (alerjik temas egzaması) olan kişilerde alerjiden şüphe edildiğinde uygulanır. Yama testinde kullanılan alerjenler gündelik haytta kullandığımız ve en sık karşılaşılan alerjenleri kapsar. Bunlar arasında parfümler, tatlandırıcı, kuaför ürünleri, lokal anestezikler, ilaçlar, koruyucu maddeler, antimikrobiyaller, kauçuk kimyasallar, antioksidanlar, kozmetik ve ev ürünleri, fotoğraf kimyasalları, plastikler, yapıştırıcılar, taşıyıcılar, çözücüler, pektisitler, metal bileşikler, deri, tekstil boyaları, güneş koruyuculardır.

Patch test nasıl uygulanır?


Standart olarak saptanan alerjenler uygun çözücülerde formüle edilirler. Kılsız sırt derisine alerjenler “Finn-Chambers” olarak bilinen 1 cm² ebadındaki alüminyum plakcıklar aracılığıyla uygulanır. Değerlendirme işlemi 48 saat sonra test alanındaki deri belirtileriyle derecelendirilir ve hastalara saptanan alerjenlerin en sık bulunduğu maddelerin listesi verilerek korunmaları hakkında katkısı olur.

Solunumsal ve Gıda Prick Testleri Nedir? 


En sık uygulanan alerji testleridir. Allerjenlerin saptanmasında oldukça hızlı ve güvenli bir yöntemdir. Prick testte kullanılan alerjenler çevremizde en sık görülen çimen ve ağaç polenleri, küfler, hayvan tüyleri, ev tozları ve gıdalardır. 

Prick test nasıl uygulanır?
Genellikle kolun iç kısmına yapılır. Alerjen içeren sıvı test materyali deriye damlatılır. Derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturularak alerjenin deriye sızması ve buradaki “alerji hücreleri” ile birleşmesi sağlanır. Test uygulandıktan sonra 20 dakika beklenir ve elde edilen deri cevapları değerlendirilir.

Alerji Testinden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir? 
Bazı ilaçlar testlerin hatalı sonuçlar vermesine neden olur.
- Alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar
- Gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar
- Bazı öksürük şurupları
- Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
- Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar.

Bu nedenle kullandığınız ya da yakın zamanda kullanmış olduğunuz tüm ilaçları doktorunuza bildiriniz. 


Hastanemiz Dermatoloji polikliniğinde hastanın ihtiyacına yönelik alerji testleri uzman hekim tarafından yapılmaktadır.

 

Paylaş

Yorumlar