BAŞ AĞRISI ŞİKAYETİ OLANLARIN ORANI % 90 !

BAŞ AĞRISI ŞİKAYETİ OLANLARIN ORANI % 90 !

Nüfusun önemli bir çoğunluğunda baş ağrısı rahatsızlığının görüldüğüne dikat çeken Özel Atakent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Lütfi ÖZEL, hastalık hakkında açıklamada bulundu.

Baş ağrısının, sıklıkla karşılaştığımız bir sağlık sorun olduğunu ve genç yaşlı ayırt etmeden, tüm yaş gruplarında görülebileceğini söyleyen Uzm. Dr. Lütfi ÖZEL, tedavi edilmeyen ağrıların günlük yaşamı önemli derecede kısıtlayan boyutlara varabileceğine dikkat çekerek şunları söyledi :

“ Değişik çeşitleri olan baş ağrılarının büyük kısmını “Gerilim Tipi Baş Ağrısı” veya “Kronik / Aralıklı Baş Ağrıları ( migren vb.) “ oluşturur. Baş ağrılarının altında, kimi zaman beynin ya da vücudun herhangi bir bölgesine ait hastalıklar yatar. Örneğin enfeksiyonlar, tümörler, kansızlık, kazalar veya ilaçların yan etkileri bu hastalıklar arasında sayılabilir. Migren gibi kronik baş ağrılarının temelinde ise çevresel faktörlerin beyinde bir aktivasyon yaratarak beyin damarlarında genişleme yapması ve kimyasal maddeler açığa çıkararak sinirleri uyarması yatar.

Baş ağrısı tedavilerinde genelde alınan ilaçlar yeterli olur. Bunun yanısıra yaşam tarzında yapılacak değişiklikler de ağrı tedavisine yardımcıdır. Örneğin yeterli uyku, dengeli bir beslenme , düzenli yaşam, temiz hava ve spor yapmak ağrı tedavisinin en önemli destekleyicileridir. “

Bazı kişilerde görülen ağrıların normal olmadığına ve altında ciddi bir sağlık sorununun yatabileceğine değinen Uzm. Dr. Lütfi ÖZEL, sürekli ve şiddetli ağrısı olanların, ilk kez baş ağrısıyla tanışan 10 yaş altı ve 50 yaş üstü kişilerin, tedaviye cevap vermeyenler ile baş ağrısının yaşadığı en şiddetli ağrı olan ve bir fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan kişilerin zaman kaybetmeden uzman hekime muayene olmalarını önerdi.

Paylaş

Yorumlar