ANKİLOZAN SPONDİLİT GÜNLÜK YAŞAM AKTİVİTELERİNİ BÜYÜK ORANDA ETKİLİYOR

ANKİLOZAN SPONDİLİT GÜNLÜK YAŞAM AKTİVİTELERİNİ BÜYÜK ORANDA ETKİLİYOR

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Ünal SALMAN Bilgilendiriyor:

Omurganın iltihabı sonucu omurga hareketlerinin azalması ya da yok olması durumu olarak tanımlanan Ankilozan spondilit, en sık omurganın son kısmı ile leğen kemiği arasındaki eklem ve omurları etkiliyor. Esasen omurgayı tutan bir hastalık olsa da diğer eklemleri veya organları da etkileyebiliyor. Çok sık rastlanılan bir hastalık olmayan ankilozan spondilit  kireçlenmeye benzese de ikisini  ayırmak gerekiyor. Kireçlenme daha çok orta yaş üstü kişileri etkilerken ankilozan spondilit  daha çok gençlerde görülüyor.

Ankilozan spondilit soyunma ve giyinme, oturup kalma, ayakta durma, merdiven çıkma, yük taşıma gibi günlük faaliyetleri etkileyebilen bir hastalık. Özellikle gençlerde görülmesi günlük hayattaki hareket kalitesini büyük oranda etkileyebiliyor. Hastalığa erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla rastlanıyor. Hastalığın nedeni henüz tam olarak bilinmiyor. Fakat kalıtımsal faktörlerin hastalıkta önemli rol oynadığı görülüyor. Birinci derece akrabalarda ankilosan spondilit varsa hastalığa yakalanma riski de artıyor.

Ankilozan spondilit hastalığının en yaygın belirtisi bel ve kalça ağrısı. Ağrı özellikle istirahat sonrasında daha belirginleşiyor. Örneğin hastalar uyandıklarında belinde ve kalçasında ağrı hissediyor ve bu ağrı hareketle azalıyor. Ağrı önce hafif hafif kendini hissettiriyor, zaman içerisinde giderek daha şiddetli bir hal alıyor. Gecenin ikinci yarısından sonra açığa çıkan ağrı hastayı uyandırabiliyor.

Hastalığın tanısı, hastanın yakınmaları, doktor muayenesi, görüntüleme yöntemleri ve laboratuar bulgularının değerlendirilmesi sonucu konulabiliyor. Ankilozan spondilit tedavisi hastalığın seyrine ve hasta olan bireye göre değişiklik gösteriyor. Ağrıyı ve hareket tutukluluğunu azaltmak için ağrı kesici ve iltihap giderici romatizmal ilaçlar kullanılıyor. Uzman fizyoterapistler eşliğinde uygulanacak egzersizler de, hastalığın en önemli tedavi yöntemlerinden birini oluşturuyor.

Paylaş

Yorumlar