AKNE NEDİR?

AKNE NEDİR?

Akne Nedir ?

Sivilce olarak bilinen akne, tıkanan gözenekler nedeniyle derinin yağ bezlerinde düzensizleşme ile oluşur. Aknede lezyonlar genellikle yüz, sırt, göğüs ve omuzlarda görülür.
Sebum kıl folikülünün içinden geçemediği zaman akne meydana gelir.

Kimlerde ve Neden Görülür ?

Akneler her yaşta olabilirken en çok ergenlik dönemindeki gençlerde görülür. Ergenliktekilerin ve 12-24 yaş arası yetişkin gençlerin %85 inde akne bulunabilir. Birçok insanda 30 yaşlarına ulaştığında artık akne görülmez. Buna rağmen bazı insanlarda 40-50 yaşlarına kadar çıkmaya devam edebilir. Aknenin kesin nedeni bilinmemekle birlikte birkaç faktörün etken olduğuna karar verilmiştir. Bunlar arasında yüksek hormon seviyeleri, kalıtım, stres ve belli ilaçlar akne sebebi olarak bilinir.

Yağlı makyaj yapmak, yüzü sıkıştırmak veya ovalamak, baskıya neden olan bisiklet kaskları, sırt çantaları yada sıkı yakalar, çevresel irritanlar (örneğin; yüksek nem ve çevre kirliliği), lekelerin sıkıştırılıp didiklenmesi akneyi kötüleştirebilir. Akne yağlı yiyecek tüketmeye, çikolata yemeye ve kirli deriye bağlı değildir.

Komedonlar bakteri ve yağ ile tıkalı kıl foliküllerinin genişlemesi ile oluşur. Eğer komedon deri altında kalırsa kapalı komedon yada beyaz nokta olarak adlandırılır. Beyaz nokta genellikle derinin yüzeyinde küçük beyazımsı lezyonlar olarak görülür. Deri yüzeyine ulaşan ve açılan komedon siyah nokta olarak bilinir. Siyah lekeler kir nedeniyle değildir. Beyaz ve siyah noktalar deride uzun bir süre için kalabilir.

 

Tedavide Neler Kullanılır ?

Akne tedavisinin amacı skar oluşumunu önlemektir. Ayrıca akne tedavisinde aknenin neden olduğu problemleri minimize edip lezyonların sayısını azaltmak amaçlanır. Akne ilaçları foliküldeki hücre yığınlarını, yağ üretimini, bakterileri ve iltihabı azaltarak etkilerini gösterirler.

Aknenin ağırlık derecesine bağlı olarak topikal yada oral ilaç reçete edilebilir. Topikal ilaç deriye sürülerek kullanılır. Oral ise ilacı ağızdan almaktır. Bazen birden fazla topikal ilaç ya da hem topikal hem de oral ilaçlar birlikte reçete edilebilir.

Fark edilebilecek düzelme ilaca başladıktan 4-8 hafta sonra görülebilir. Diğer ilaçlarla düzeltilemeyen ağır akneler için ise isotretinoin gereklidir. İsotretinoin genellikle ortalama 6-7 ay boyunca günde 1 ya da 2 kez oral olarak kullanılan bir ilaçtır. Yan etkilerinden bazıları % 100 her hastada görülen dudaklarda kuruluk (keilit) yanı sıra daha nadir görülen burun kanaması (burun mukozasının kuruluğuna bağlı), kas ağrıları, ışığa duyarlılık, kuru ağız, azalmış gece görüşü ve en önemli ve ciddi yan etkisi gebelikte kullanımına bağlı doğumsal defektir.

Yan etkiler ilaç bırakıldığında geçer. Ağır yan etkilerden korunmak için hasta tedavi öncesi ve sonrası yapılacak kan tahlilleri ile değerlendirilmelidir. Kadınlar isotretinoin kullanmadan 1 ay önce, kullanırken ve 1 ay sonrası için doğum kontrol yöntemi uygulamak zorundadır.
Akne için diğer tedavi seçenekleri ise hormon tedavisi, düşük doz kortikosteroidler, anti-androjenler, dermatologlar tarafından komedonların kaldırılması, lezyonlar içerisine steroid enjeksiyonları, kimyasal peeling tedavileri, skar için yapılacak estetik cerrahi tedavilerdir.

Hastalar neler yapmalıdır?

1- Akneli insanlar ciltlerini sabah ve akşam yumuşak bir temizleyici maddeyle nazikçe yıkamalıdır. Akneli alanlar ovalanırsa akne kötüleşebilir. Yüz, çene altından saç çizgisine kadar yıkanmış olmalıdır. Sert ovalama yapılmamalıdır. Cilt yıkandıktan sonra iyice durulanmalıdır. Saçlar yağlıysa her gün yıkanabilir.

2- Cilde çok sık dokunulmamalıdır. Lekeleri sıkan insanlarda skar gelişme riski vardır.

3- Bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır. Bronzlaşmış bir ten lekeleri saklasa da faydaları geçicidir. Güneş deriye zarar verebilir, yaşlanmayı hızlandırabilir ve cilt kanserine sebep olabilir. Ayrıca akne tedavisi için kullanılan birçok ilaç ciltte daha hızlı yanıklara sebep olabilir.

4- Kozmetikleri seçerken dikkatli olunmalıdır. Akne ilaçları alırken kozmetiklerin değiştirilmesi gerekli olabilir. Fondöten, allık, göz farı, nemlendiriciler gibi tüm kozmetikler yağlı olabilir. Nemlendirici içeren dudak ürünleri küçük, açık veya kaplı komedonların oluşmasına sebebiyet verebilir. Non- comodogenic etiketli ürünler kullanılmaya özen gösterilmelidir. Non-comodogenic lekelerin oluşumunu desteklemeyen ürün anlamına gelir.

 

Özet

Akne çok yaygın bir cilt sorunu olmakla birlikte tedavi edilebilir olduğu bilinmelidir. Farklı ilaç tedavileri tercih edilip yaşam tarzını değiştirmek gerekli olabilir.

Birçok insanda ilaçlar sayesinde kontrol edilebilir. Minimal veya hiçbir skar dokusu oluşmadan atlatılabilir. Bu konuda tecrübeli dermatologlar olarak bizler akneyi kontrol ederek yaşamınıza hoşça devam edebilmeniz için her an sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktayız.

Paylaş

Yorumlar