HER 20 YAŞ DİŞİ ÇEKİLMELİ Mİ?

HER 20 YAŞ DİŞİ ÇEKİLMELİ Mİ?

Yirmi yaş dişleri diş dizisinin en arkasında yer alır. Yirmi yaş civarında sürmeye başlarlar. Çoğu zaman çenedeki yer darlığı, sürme pozisyonunda sapma gibi nedenlerle ya kısmen sürer ya da çene kemiği içerisinde gömülü kalır.
 

Her 20 Yaş Dişi Çekilmeli mi?

Elbette Hayır. Ağızda tamamen sürmüş durumda olan yirmi yaş dişleri rahatça temizlenebilir durumdaysa ve çürük değilse çekilmez. Ancak aşağıdaki durumlarda çekilmeleri gerekir:

Çürük Oluşumu: Yirmi yaş dişleri çenelerin en arkasında olduklarından genellikle yeterli düzeyde fırçalanamaz. Biriken besin artıkları ve bakterilerin uzaklaştırılamaması, yirmi yaş dişlerinin kolayca çürümesine sebep olur. Çürüyen yirmi yaş dişleri komşu dişlerin zamanla çürümesine ve ağız kokusuna sebep olur.

Diş Eti Apsesi: Kısmen sürmüş yirmi yaş dişleri iyi temizlenmediği için çevre dokularda apse oluşturur.

Komşu Dişlere ve Dokulara Uyguladığı Basınç: Sürmekte olan yirmi yaş dişleri, komşu dişlere baskı yaptıkça basınç ağrısına sebep olur. Bu nedenle zamanla komşu dişlerde rezorpsiyon yaşanabilir.

Ortodontik Tedavi Planlaması Gereği: Henüz sürmemiş yirmi yaş dişleri ilerde ortodontik bozukluklara sebep olabileceğinden çekilmesi gerekebilir.

Kist Oluşumu: Gömülü yirmi yaş dişleri üzerinde örten diş eti dokusundan kaynak alarak kist oluşumuna neden olabilir.


 

Paylaş

Yorumlar