Güncel ve Çağdaş Yapısı, Tecrübeli Uzman Hekim Kadrosu ve Ekibiyle, En Güncel Son Teknoloji Cihazlarıyla, Sadece Göz Bölümüne Ait Ameliyathanesiyle Kliniğimiz Hizmetinizde

Ülkemiz genelinde göz hastalıkları klinikleri, gerçekleştirilen memnun edici tedavi ve cerrahilerle ayrı bir öneme sahip hale geldi. Özel Atakent Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği de bu doğrultuda en son teknolojiyi takip ederek yapısını yeniledi. Alanında uzman hekimleri ve yardımcı personeli ile sağlık hizmetini en iyi şekilde sunmayı misyon edinen kliniğimizin amacı, Yalova ve bölgesinde bir referans merkezi haline dönüşmektir. Kliniğimizde tüm göz hastalıklarının teşhis ve tedavisi, en güncel yaklaşımla katarakt (FAKO’lu dikişsiz ameliyat), şaşılık, glokom (göz tansiyonu), retina hastalıkları, kornea hastalıkları, kırma kusurlarının giderilmesi (miyop, hipermetrop ve astigmatizm), oftalmik plastik cerrahi operasyonları ve kontakt lens uygulamaları yapılabilmektedir. Göz ile ilgili hemen her ameliyatın 365 gün 24 saat yapılabildiği ameliyathanemizde; alanında uzman başarılı cerrahi ekibimiz hizmet vermektedir.

GÖRME NASIL GERÇEKLEŞİR?

Çevreden yansıyan ışık gözün en dış kısmındaki saydam tabaka (kornea) ve gözün iç kısmındaki mercek (lens) tarafından kırılarak, gözün iç kısmında yer alan retina tabakası üzerine odaklanır. Buradaki sinyaller görme siniri ile beyindeki görme merkezine taşınır ve burada düz bir görüntü oluşur. Bu sinyallerin tam görme noktasında olup olmamasına göre gözde kırma kusuru (miyopi, hipermetropi ya da astigmatizma) tespiti yapılır. Özellikle 40 yaşından sonra göz içi merceğin yapısındaki değişikliklerle meydana gelen yakın görme bozukluğunun da tanı ve tedavisi önem taşır.

 

DÜZENLİ GÖZ MUAYENESİ

Gözler yaşama açılan penceremiz... Görmemiz bizi hayata bağlayan en önemli duyumuzdur. Bu nedenle düzenli göz muayenesi sağlıklı bir yaşam için atılacak en önemli adımlardan birisi. Akılda kalması gerekir ki, gözde görme kusuru ve hastalıkları bazı durumlarda hasta tarafından fark edilmeyebilir; sadece göz doktoru tarafından ortaya çıkartılabilir. Gözlüklü ya da gözlüksüz her erişkinin görme ile ilgili hiç şikayeti olmasa bile yılda bir kez muayene olması şarttır. Çocuklarda bu süre doktorun önerisine göre 6 ayda bir, hatta bazı özel durumlarda daha sık olabilir. Özellikle doğumu takip eden ilk günlerde göz muayenesinin yapılması çok önemlidir.

GÖZ MUAYENESİ SIRASIYLA

GÖRME KESKİNLİĞİ TESTİ

Büyükten küçüğe doğru harfler ve şekiller gösterilerek görme keskinliği ölçülür.

GÖZLÜK İHTİYACI MUAYENESİ

Gözümüzde oluşan kırma kusuru nedeniyle net görememe durumu gözlük ihtiyacını doğurur. Kliniğimizde tüm kırma kusuru muayeneleri son teknolojik bilgisayarlı dijital cihazlar ile yapılmaktadır.

GÖZ KAPAKLARININ MUAYENESİ

Göz kapakları kirpikler gözyaşı bezleri ve gözyaşı kanalları ile gözün dışardan koruyan diğer kısımların muayenesi yapılır.

GÖZ KASLARININ MUAYENESİ

Göz etrafına tutunan kaslar gözlerin eş zamanlı hareketini sağlar ve gerekli sinerjiyi yerine getirir göz içi kasları ise göz bebeğinin hareketini kontrol eder ve beyin durumuna göre sinyallere cevap verir. Şaşılık ve ikili görme muayenelerinde göz kaslarının durumu belirlenir.

GÖZ TANSİYONU ÖLÇÜMÜ

Dijital tonometri cihazı ile göz içi basıncı ölçümü yapılır.

BIOMIKROSKOPIK MUAYENE

Gözün dıştan içe tüm katmanları bu muayene ile ortaya çıkar. Katarakt, göz tansiyonu, kuru göz hastalığı, göz allerjileri gibi hastalıklar ve görme azlığı yapan kesafetli durumlar bu muayenede belli olur.

GÖZ DİBİ MUAYENESİ

Bu muayene ile retina dekolmanın ve yırtıkları, glokom, şeker hastalığının göz hasarıları, hipertansiyon, beyin tümörü ve vücuttaki çeşitli hastalıklara ait belirtiler bu muayene ile saptanabilir. Bilinmelidir ki; göz muayenesi sırasında karaciğer bozukluğu, şeker, beyin tümörleri, AIDS gibi bir çok sistemik hastalığa ait bulgular bu muayene ile ortaya çıkarılabilir. Kliniğimizde ileri teknolojik görüntüleme sistemi ve dijital analiz cihazları ile şüphelenilen olgularda ileri tetkikleri yapılır ve bu sayede tanı ve tedavide büyük ölçüde yol katedilmiş olur.

 

KATARAKT

Cisimlerden yansıyan ışığı göz içine ayarlayarak ileten göz içi merceğinin (göz içi lensi) saydamlığını kaybetmesi ve kesifleşmesi sonucuna katarakt adı verilir. Göz merceği göz bebeğinin arkasında yer alır ve katarakt bu bölgede meydana gelir. Bu göz içi merceğinin saydamlığını yitirmesi ile göz içine ışıkların iletilmesi zorlaşır ve buzlu cam etkisi gibi gözümüzde görüntü bozukluğu oluşur.

 

SEBEPLERİ

Yaşlanma, ırsi durumlar, gözün romatizmal hastalıkları, göze alınan darbeler gibi birçok durum katarakta sebep olabilir. Bunlardan en sık görüleni yaşlanma ile olan kataraktlardır. Yaşla göz içi merceğinin kalınlığı artar yapısı bozulur ve görme azalır.

 

KATARAKTIN TEDAVİSİ CERRAHİDİR. BUNUN DIŞINDA BİR TEDAVİ YÖNTEMİ YOKTUR.

Kliniğimizde hastaya ve kataraktın durumuna göre tedavi süreci belirlenir ve son teknolojik cihazlar ile hastalığın durumu ortaya konmuş olur. Birinci amaç hastaların görmelerinde ameliyat sonrası yüksek oranda bir artış sağlanmasıdır. Katarakt tedavisinde iki şekilde cerrahi yöntem vardır. Dikişli katarakt ameliyatı ve dikişsiz FAKO yöntemi ile katarakt ameliyatı. Kliniğimizde dikişsiz en güncel yaklaşımla FAKO yöntemi tercih edilmekte ve başarı ile uygulanmaktadır.

 

KATARAKT AMELİYATLARINDA GÖZ İÇİNE LENS (MERCEK) YERLEŞTİRİLİYOR MU?

Bu ameliyatlarda kesinlikle göz içine mercek konulmalıdır. Göz içine lens konulması hem görme yetisinin en uygun seviyede olması hem de gözün doğasına uyum için şarttır. Bu mercek hastayla bir ömür beraberdir çıkartılıp takılan bir lens değildir. Göz içinde sabit durmaktadır.

 

DİKİŞLİ KATARAKT AMELİYATI

Bu teknikle ameliyat yapılabilmesi için çoğunlukla kataraktın sertleşmesi beklenir. Dikişlidir ve dikişler ameliyattan bir süre sonra alınır. Bu teknikte kesilme nedeniyle gözün anatomik yapısında zayıflamalar olur, dikiş nedeniyle de gözde astigmat oluşabilir ve çoğunlukla bu astigmat kalıcı olup görmeyi azaltıcı etkide bulunur.

 

FAKO (FAKOELMUKSIFIKASYON TEKNİĞİ)' LU KATARAKT AMELİYATI

Dikişsiz teknikte göze küçük bir kesiden girilir ve ameliyat dikişsiz biçimde tamamlanır. Bu sebeple halk arasında ‘dikişsiz’ ya da ‘lazerli’ katarakt ameliyatı olarak bilinir. Katarakt cerrahisinde gecikme, kalıcı körlüğe sebep olabilir. FAKO sayesinde ise, ameliyat için kataraktın olgunlaşmasını beklemeye gerek yoktur.

DİKİŞLİ TEKNİĞE GÖRE ÜSTÜNLÜKLERİ

 • 5-10 dakika sürer, ameliyat mikroskobu altında yapılırü hasta herhangi bir acı hissetmez.
 • 2.4-3 mm gibi küçük bir kesi aralığından yapılır, yani gözün bütünlüğü bozulmaz.
 • Ameliyat sonrası görme ve iyileşme dikişli cerrahiye göre çok daha hızlı olur.
 • Dikiş içermediği için astigmat gibi göz bozukluklarına rastlanmaz.

AKILLI LENSLER NEDİR?

Akıllı lens (mercek) göz içine konulan daha farklı özellikte olan bir mercek tipidir. Normal lenslerden farkı hem uzak hem yakın görmede gözlük gerekliliğini ortadan kaldırmasıdır. En yaygın kullanılan tipi trifokal olanlardır. Bu sayede hasta hem uzak hem orta hem de yakın görmeyi gözlüksüz görebilmektedir. Kliniğimizde gelişmiş cihazlarımızla hastalarımıza en uygun mercek seçimini yapmaktayız.

Gözler normalde bakış yönü ve mesafesine göre birbirine uyum içinde hareket ederler. Bu uyum bozulduğunda ve simetri kaybolduğunda şaşılık durumu ortaya çıkar.

ŞAŞILIĞIN SEBEPLERİ NELERDİR?

Şaşılıkların çoğu bebeklikte fark edilir. Sağlıklı bir hamileliğin olup olmadaığı, bebeğin doğumu sırasında gözlenen problemler, çocuğun gelişimi, geçirdiği hastalıklar, havale veya göze ait hastalıklar şaşılık için risk faktörü oluştursa da çoğu şaşılık durumu doğumsal ve sebebi bilinmeyen şeklindedir.

ÇOCUKLARDA ŞAŞILIK

Şaşılık genellikle çocukluk çağında ortaya çıkar. Özellikle bebeklerde şaşılık diye getirilen olguların coğunda yalancı kayma denilen bir durum mevcuttur. Yalancı kayma, göz kapaklarının ve göz kürelerinin yapısı veya optik eksenlerden birinin düzensizliği nedeniyle ortaya çıkan yanıltıcı bir görünümdür. Yalancı kayma denilen bu masum durum tam teşekküllü bir göz muayenesi sonucunda ortaya çıkarılır. Toplumda bilgi eksikliğinden ötürü muayene edilememiş ve tedavisiz kalmış şaşılık durumları ne yazık ki kalıcı görme azlığı gibi sorunları beraberinde getirir. Bu sorunların en önemlilerinden ikisi özellikle küçük yaşlarda ortaya çıkan ve erken teşhis durumunda başarıyla tedavi edilebilen ŞAŞILIK ve GÖZ TEMBELLİĞİ’dir. Estetik görünüm dışında tedavisiz kalmış şaşılığın yol açtığı bu az görme durumu ne yazık ki bir ömür kalıcı hale gelmiştir. Bu nedenle, şaşılık şüphesi olan her bebeğin mümkün olan en erken zamanda bekletilmeden göz hekimine götürülmesi gerekir.

ŞAŞILIK AMELİYATI NE ZAMAN YAPILMALI?

Doğuştan olan kaymalar genellikle gözlük gerektirmeyen, erken dönemde (6 ay - 1 yaş) ameliyat edilmesi gereken kaymalardır. Kaymaların önemli bir kısmı ise 2-3 yaş civarında ortaya çıkar ve genellikle gözlükle tam olarak düzelebilir. Gözlük tedavisi ile düzeltilemeyen kaymalarda tek tedavi yöntem cerrahidir.

GÖZ TEMBELLİĞİ NEDİR? TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Şaşılık konusunda denildiği gibi en büyük sorun kaymalarda kayan gözün zamanla az görmesi durumuna göz tembelliği denir.  Göz tembelliği özetle bir gözün az görmesidir. Bu sebeple göz tembelliği hastalarda üç boyutlu görme kabiliyetinde azalma da kaçınılmazdır. Diğer önemli bir sebep ise gözde yüksek derecede göz bozukluğu ile görüntünün bebeklilik çağından itibaren net oluşmaması ile beynin bu görüntüye alışması ve kabaca görmenin körelmesi durumu ile gelişen göz tembelliğidir. Yine bebeklik çağında yüksek göz bozukluğu saptandığında bu göz tembelliği türü bebek gözlük tedavisi ile önlenebilir. İşte bu yüzden tedaviye ne kadar erken başlanırsa başarı şansı o kadar yükselir. Çünkü 7-8 yaşlarından sonra göz tembelliğinin tedavisi yoktur. Tedavide, iyi gören göz belirli zamanlarda (çocuğun yaşınıa göre) kapatılarak tembel gözün çalışması sağlanır. Göz tembelliği ameliyatlarla düzeltilemez.

ERİŞKİN YAŞLARDA GÖRÜLEN ŞAŞILIK VE TEDAVİSİ

Erişkin çağda ortaya çıkan şaşılıklar ise göz hareketlerini yöneten sinirlerde çeşitli sebeplerle (travma, diabet, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, çeşitli enfeksiyonlar, tümörler veya zehirlenmeler) meydana gelebilir. Öncelikle nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Şaşılık tedavisinde gözlük kullanımının yanı sıra özel aletlerle yapılan ortopedik tedavi, kapama tedavisi, çeşitli damlalarla medikal tedavi ve cerrahi tedavi uygulanabilir.

ŞAŞILIK AMELİYATI

Şaşılık ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyatların temel prensibi göz küresine yapışık kasların kuvvetinin azaltılması yada arttırılması veya yerlerinin değiştirilmesi esasına dayanır. Kliniğimizde; özetle şaşılığın erken tanısı ve tedavisi ile göz tembelliği durumu önlenebilmekte, üç boyutlu görme sağlanabilmektedir. Yine kliniğimizde şaşılık hastalarının tedavisi ve cerrahi tedaviler başarı ile yapılabilmektedir.

 

RETİNA HASTALIKLARI

Retina gözün içinde arka tarafta yer alan görme noktasını da barındıran önemli bir göz kısmıdır. Gelen ışıkların beyindeki görme hissi için gerekli sinyalleri sağlayan bölgedir. Dolayısıyla sağlıklı bir retina görme duyumuzun ana unsurudur Retina ayrılması (dekolman) şeker ve hipertansiyona bağlı kanama ödem gibi durumlar ve retina yırtıkları bazı hastalıklarıdır..

RETİNA YITIKLARI VE AYRILMASI (DEKOLMAN)

Retina dekolmanı, retina tabakasının çeşitli nedenlerle yerinden ayrılmasıdır. Retina yırtıkları ise, retina tabakasında özellikle zayıflamış noktalarda yırtılma sonucu oluşur. Çeşitli sebepleri vardır. Retina yırtıkları retina dekolmanına sebep olabilirken, hastalar özellikle şimşek çakması flaş çakması kurum yağması gibi şikayetlerle ortaya çıkabilir. Bu önemli bir ipucudur. Vakit kaybetmeden göz hekimine müracaat edilmelidir. Çünkü erken tanısı konulan retina yırtıkları sorun çıkartmadan tedavi edilebilir. Aksi halde ihmal edilirse kalıcı görme kaybına sebep olan retina dekolmanına sebep olabilir. Retina dekolmanları yüksek miyoplarda biraz daha fazla görülür. Tedavisiz kalmış ihmal edilmiş şeker hastalarında şeker hastalığının retina hasarlarına bağlı retina dekolmanı da gözlenebilir. Şeker ve tansiyon hastalıklarında retinada gözlenen ödem, kanama ve birikimler en çok gözlenen retina sorunlarıdır. Şeker ve tansiyon gibi birçok vücut hastalıklarında göz arkasında retina muayenesinde vücuttaki etkilerle alakalı geniş bilgiler elde edilir. Çünkü küçük damarları etkileyen bu hastalıklarda doğrudan damar muayenesi yapılabilen tek yöntem retina muayenesidir. O yüzdendir ki diğer dallarda uzman hekimler hastalıkları araştırmak için göz hekimlerimizden genellikle retina muayenesi istemektedirler. diabetik retinopati  de denene şeker hastalığının retina hastalığı şeker hastalarında en sık görülen körlük sebebidir. Bu nedenle her şeker ve hipertansiyon hastası, şikayeti olsun olmasın 6 ayda bir düzenli göz muayenesi olmalıdır

Retina Hastalıklarında Dözenli Göz Muayenesi Önemlidir! Retinasında hiçbir problem olmayan hasta yılda bir kez, kısmi problemleri oluşmuş bir hasta -eğer doktoru daha erken çağırmamışsa- 6 ayda bir kez retina muayenesi olmalıdırbunun dışında görmesinde herhangi bir sorun olan hastanın vakit kaybetmeden göz muayenesi olması gerekir. Retinada oluşan hastalıklar doğrudan görme duyumuzu tehdit ettiğinden erken teşhis, koruyucu tedavi ve geç kalınmadan yapılacak doğru cerrahi girişim hayati önem taşımaktadır. Kliniğimizde alanında uzman retina hastalıklarında yoğun tecrübesi olan hekimlerimiz bu konuda hizmet vermektedirler.

 

GLOKOM ( GÖZ TANSİYONU) HASTALIĞI

Glokom göz içi basıncının artması sebebiyle görme siniri üzerindeki hasar etkisi ile görmenin azaldığı bir göz hastalığıdır. Hastalık görme kaybına kadar hiçbir belirti vermez sinsi seyreder. Ancak yapılan göz muayenesinde farkedilir.  . erken tanı ve teşhisi yapılmazsa yaptığı körlük kalıcıdır. Kliniğimizde hastalığın erken teşhisinde gelişmiş bilgisayarlı görüntüleme cihazları ve dijital görme alanı tetkikleri yapılmaktadır. Cerrahi müdahalenin gerektiği durumlarda göz tansiyonu ameliyatları tam donanımlı göz ameliyathanemizde yapılmaktadır.

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

 • Genellikle 45 yaş sonrasında,
 • Ailesinde glokom hastalığı olanlarda,
 • Bazı şeker hastalarında,
 • Yüksek miyopisi olan hastalarda,
 • Uzun süre kortizon tedavisi alanlarda görülme riski daha yüksektir.

TEŞHİS YÖNTEMLERİ

En etkili teşhis yöntemi normal yıllık göz muayeneleri sırasında göz içi basıncının ölçülmesidir. Diğer teşhis yöntemleri; göz dibi muayenesi, bilgisayarlı görme alanı, bilgisayarlı sinir lifi analizi (OCT) ve dijital pakimetridir.

 

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Hastalığın tespit edildiği aşama, göz tansiyonu değeri, görme alanı kaybı ve sinir lifi kaybına göre tedavi belirlenir. Tedavinin esas amacı göziçi basıncını normal değerlerde tutarken, görme siniri ve dolayısıyla görme derecesini korumaktır. Glokomun seviyesine göre düzenlenecek tedavi sırasıyla; göz damlaları, laser tedavisi ve cerrahi tedavidir.

 

KONTAKT LENSLER

Günümüzde kontakt lensler genellikle kırma kusuru (miyopi, hipermetropi, astigmat, presbiyopi) tedavisinde kullanılırken kozmetik ve estetik amaçlı (renkli lensler) kullanımları da söz konusudur.. Kliniğimizde her türlü (renkli, yumuşak, sert, günlük-aylık disposible, UV korumalı, multi-focal -uzak yakın bir arada- FUN-A-TIC, yüksek astigmatlı) numaralı ve renkli lens uygulamaları uzman kadromuz tarafından yapılmaktadır.

KONTAKT LENSİN GÖZLÜĞE GÖRE ÜSTÜNLÜKLERİ

 • Nesneleri gerçek büyüklüğünde gösterir.
 • Daha geniş görüş alanı sağlar.
 • Yüzde ve burunda ağırlık yapmaz.
 • Yağmurlu havalarda ıslanmaz.
 • Soğuktan sıcak ortamlara geçişte buğulanmaz.
 • Spor ve benzeri aktivitelerde avantajlıdır.
 • Güneş gözlüğü ile de kullanılabilir.

KONTAKT LENS ÇEŞİTLERİ

 • Yumuşak lensler : Miyopi ve hipermetropilerde kullanılır. Günlük, haftalık, aylık, (kullan-at), yıllık (konvansiyonel) formları vardır.
 • Yarı-Sert KL : Miyopi, hipermetropi ve astigmatizmalarda kullanılır. Ömrü yaklaşık 3 yıldır.
 • Torik KL : Astigmatizmalarda kullanılır. Yumuşak KL grubundadır. Kullan at ve renkli formları vardır.
 • Kullan at KL : Miyopi ve Hipermetropilerde kullanılır. Yumuşak lenslerdir. Ömrü 1 günden 1 aya kadar değişebilir. Renkli formları vardır.
 • Renkli KL : Miyopi ve hipermetropilerde estetik + optik amaçlı, kırma kusuru olmayan gözlerde ise estetik amaçlı kullanılır. Yumuşak lenslerdir. Kullan at formu vardır.

Kontakt Lens Alırken Dikkat! Gözünüze uygun olmayan kontakt lens problem çıkaracaktır. Bu nedenle hangi tür kontakt lensler olursa olsun, sadece kozmetik amaçlı dahi olsa, mutlaka doktor muayenesinden sonra alınmalıdır.

BEBEKLERDE GÖZ MUAYENESİ

Bebekler mümkün olan en kısa zamanda doğumdan sonra muayene olmalıdır. Özellikle ilk bir ayda yenidoğan bebeklerde şaşılık, ön segment muayenesi, retina muayenesi, skiyaskopi (göz tembelliği ve göz bozukluğu taraması) yapılmalıdır. Göz muayenesi doğal olan bebekler 4-6 aylıkken bebek göz ölçümü cihazı ile yeniden muayene edilip göz tembelliği ve diğer bozuklukların test edilmesi ile değerlendirilir. Bu test aynı zamanda sağlık ocaklarında dosyalanmaktadır. Yapılan bu testlerde ve şüpheli olgularda damlalı muayeneler ve testler tekrar edilmelidir.

Bölüm Doktorlarımız