Beslenme ve diyet; bilimsel eğitim gerektiren, bireylerin büyümesi, gelişmesi, sağlığının ömür boyu korunması ve yaşam kalitesinin arttırılması için, beslenme biliminin ilkeleri doğrultusunda, bireysel ve toplumsal beslenmenin plan ve programlarını düzenleyen bir bilim dalıdır. Bu dalda; besin öğesi, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunları araştırılır, değerlendirilir, çözüm yolları bulunur. Var olan besin kaynaklarının ekonomi ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılması sağlanır. Besin denetimi yapılır ve tüm bu konularda fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik olarak sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendiren, bilinçlendiren, doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve diğer özel durumlarda tıbbi ve cerrahi tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre diyet programları oluşturulur.

Toplumda genellikle beslenme bir hastalık oluşması durumunda dikkat edilecek bir kavram olarak görülmektedir. Fakat yapılan araştırmalarda bireysel diyet ve sağlık uygulamalarının düzeltilmesi, önlenebilir hastalıkları, sakatlıkları ve erken ölümleri azaltmaktadır. Beslenme yetersizliği ve dengesizliği bazı hastalıkların oluşmasında doğrudan, bazılarında ise dolaylı nedendir.

 

Hastanemizde verilen Beslenme ve Diyet Hizmetlerimiz şunlardır;

 

*Kişiye Özel Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı

- Zayıflama -sağlıklı beslenme

- Kilo alma

- Kilo koruma

- Obezite cerrahisi Sonrası beslenme takibi

- Metabolik cerrahi Sonrası beslenme takibi

- Sporcu beslenmesi(yüzme, basketbol, tenis)

- Gebelik ve emziklilik döneminde beslenme

- Çocuk ve adölesan dönemde beslenme

*Hastalıklarda Tıbbi Beslenme Tedavileri

- Karaciğer hastalıkları-karaciğer yağlanması

- Diyabet- Gestasyonel diyabet ve insülin direncinde beslenme

- Mide- barsak hastalıklarında beslenme

- Kalp damar hastalıklarında beslenme

- Böbrek hastalıkları ve diyaliz hastaları İçin diyet tedavisi

- Kanser hastalıklarında beslenme

- Yeme bozukluklarında (anoreksiya, bulimia, tıkınırcasına yeme)

*Kurumsal Beslenme Danışmanlığı

*Beslenme Eğitimleri ve Seminerleri

*Menü Planlama

 

Hastanemizde Poliklinik Hizmetleri ve Yatan Hasta Hizmetleri olarak iki çeşit beslenme ve diyet hizmeti sunulmaktadır:

 

POLİKLİNİK HİZMETLERİ

Hastanemizde kişiye özel beslenme ve diyet programları oluşturulmaktadır. Laboratuvar tahlilleri ışığında kişinin metabolizmasına uygun, yaşam standardı ve fiziksel aktivite durumu da göz önünde bulundurularak beslenme programı belirlenir. Beraber olunan süreçte, hedefimiz beslenme alışkanlıklarında kalıcı bir değişiklik yaratmaktır ki verilen kilo da kalıcı olsun. Bu nedenle alternatif değişim listeleri kullanılmaktadır. Amaç, kişiyi sosyal yaşantısından soyutlamadan, bulunulan her ortamda beslenme programının rahatlıkla takip edilebilmesini sağlamak ve diyeti monotonluktan çıkarmaktır.

 

 

YATAN HASTA HİZMETLERİ

Yatan hastalar için hekim tarafından tanısı konulan hastalığın özelliğine göre beslenme ve diyet tedavi yöntemi planlanır. Belirlenen beslenme ve diyet tedavi planı, oda servisi sorumlusuna aktarılır ve tedavi planı doğrultusunda, yatan hastalara yiyecek ve içecek servisinin yapılması için tepsilerin açılması denetlenir ve gerekli uyarılarda bulunur.

Bölüm Doktorlarımız