7/24 Çağrı Merkezi

Havayoluna Yabancı Cisim Kaçan Bebek Hayata Döndürüldü

29.03.2017  Çarşamba günü öğlen saatlerinde Özel Atakent Hastanesi’nin Acil servisine babasının kucağında nefes alamama şikayeti ile getirilen 6 aylık dünyalar güzeli Burak Ekin YALÇIN bebek, hastanemizin deneyimli hekimlerinin yerinde ve hızlı müdahalesi sonucu sağlığına kavuştu. Sağlıklı bir şekilde gülen yüzüyle hastanemize gelen Burak Ekin ve ailesi teşekkür ziyaretinde bulundu.

 

Hastanın her anında yanında olan Özel Atakent Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. İlknur DEMİR, durumu hakkında şöyle konuştu;

 

“Burak Ekin, Acil Polikliniğimize Akciğer ana hava yolunun badem tanesi ile tam tıkanması sonrası nefes alamama şikayeti ile getirildi. Acile başvurduğunda Akciğeri havalanamayan bebeğimizin hava yolunu tıkayan badem tüm müdahalelere rağmen çıkarılamadı, zaman önemliydi, hızlı ve yerinde hareket etmek gerekiyordu. Anestezi Uzmanımız, KBB Uzmanımız ve hemşirelerimizin sağduyulu, yerinde ve hızlı yaklaşımı ile entübe edildi. Burak Ekin bebek zarar görmeden Akciğer havalanması ve oksijenlenmesi sağlandıktan sonra aileye bilgi verildi ve hastanın çocuk bronkoskopi yapılan bir merkeze sevki hızlıca planlandı. En yakın merkez 1,5 saat mesafede olup, yol boyunca oluşabilecek her türlü olumsuz ihtimalleri düşünmek gerekiyordu. O nedenle Ambulansta bebeğimize refaket ederek yanında olmak istedim. Hastamızı zarar görmeden, solunum desteği verilerek cerrahi birime teslim ettik. Döndüğümde başta hastane idaresi olmak üzere, tüm hekimlerimizin ve diğer personellerimizin hastamızı kendi yakınları gibi sormaları, ilgilenmeleri beni de memnun etti. Burak Ekin dün yanımdaydı, onun güler yüzü herşeye bedeldi. İyiki  çocuk doktoru olmuşum ayrıca  ATAKENT ailesinde sağlık hizmeti sunma şansı bulduğum için de gururluyum dedi.”

 

Burak Ekin ve Ailesi, Uzman Doktorumuzu yerinde ziyaret ettiler ve çiçeklerle tekrar teşekkür ettiler. Burak Ekin’in Annesi o an yaşadıklarını şu şekilde ifade etti.  "Bir daha yavrumu ya kucağıma alamayacağım yada eksik alacağım diye çok korktum. Özel Atakent Hastanesi ve Dr. İlknur hanım bizim için çok büyük bir nimetti, bizimle çok ilgilendiler, yavrumun şuan tamamen sağlıklı olmasını önce Allah’a sonra Özel Atakent Hastanesi’ne ve Dr. İlknur hanım’a borçluyuz.  Hastaneye sevki sırasında yol boyunca bizi yalnız bırakmayıp, Burak Ekinimin yanında olan Dr. İlknur Hanıma yol boyunca da çok dua ettik, bana hayatımı geri verdiler” ifadelerinde bulundu.

 

Özel Atakent Hastanesi olarak bu vesileyle aileleri yabancı cisim aspirasyonu konusunda daha dikkatli olmaları ve yaş grubuna uygun beslemeleri gerektiğini hatırlatmak isteriz. “Korunma, en önemli tedavi yöntemidir”  Bu gibi durumların yaşanmaması için dikkat edilmesi gerekenler;

 

 

  • Yabancı bir cismin hava yollarına kaçması hayat tehdit eden ve ölümle sonuçlanabilen bir durum olduğu için ailelerin ve çocuk bakıcılarının bu konuda çok dikkatli olmaları ve eğitilmeleri gerekmektedir.
  • Üç yaşından küçük çocuklarda azı dişleri yoktur ve bu yaştaki çocuklara akciğere kaçması kolay olan üzüm, sosis, havuç gibi besinler uygun şekilde hazırlanmadan verilmemelidir.
  • Çocuğun uygun şekilde çiğnemesi, yutabilmesi ve konsantre olabilmesi için yemek sırasında rahatsız edilmemelidir. Ağzında yemek var iken koşmasına izin verilmemelidir.
  • Fındık, fıstık, leblebi vb. gibi besin maddeleri 4-5 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
  • Çocuklar için yaşa uygun oyuncakların seçilmesi ve özellikle 3 yaş altındaki çocuklara küçük parçalı oyuncakların verilmemesi uygundur.

 

             Tüm çocuklarımıza ve hastanemizin yakışıklı bebeği Burak Ekin YALÇIN’a sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz."ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞİMİZİN UMUTLARIDIR"

Bülten

MR sonucunda omuriliği sıkıştıran tümör olduğu saptanan hastanın başarılı bir operasyonla tümör dokusu temizlenerek omurilik basısı kaldırıldı.
Detaylar

Avustralya'nın Sidney şehrinde 6 yıl önce başarısız ameliyat geçiren hastamız revizyon ameliyatı için Özel Atakent Hastanesi Obezite Kliniğine geldi.
Detaylar

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerinde de tamamlayıcı olarak kullanılan “klinik pilates” birçok rahatsızlıkta hastaya fayda sağlıyor.
Detaylar

LokoHelp Yürüyüş Cihazı (Woodway), Özel Atakent Hastanesi'nde Hizmetinizde
Detaylar

Babasının kucağında nefes alamama şikayeti ile getirilen 6 aylık dünyalar güzeli Burak Ekin YALÇIN bebek, hastanemizin Acil servisinde hayata döndürüldü.
Detaylar